Monitor jutra

W artukule opis technologii, która najprowdopodobniej znacząco potani produkcję monitorów do komputerów i nie tylko.

Dni standardowych monitorów powoli dobiegają końca. Naukowcom udało się skonstruować płaskie ekrany z tworzywa sztucznego, które emitują obraz tak jak tradycyjne „pudełka”, oferując przy tym zalety niedostępne dla urządzeń wykorzystujących kineskopy.

Koniec pracy. Przed wyjściem projektant chwyta monitor, zwija go w rolkę, a następnie z lekkim jak piórko rulonem wychodzi z biura. Po powrocie do domu biurowy wyświetlacz można zawiesić i obejrzeć na nim wiadomości lub najnowszy film fabularny.

Rozwijany, elastyczny blat biurka jest w rzeczywistości monitorem rozwijany, elastyczny blat

W ten lub podobny sposób może w przyszłości wyglądać nasz kontakt z elektroniką użytkową. Na razie jest to tylko fikcja, jednak podstawy technologii, która może urzeczywistnić tę wizję, są już opracowane. Tym rewolucyjnym wynalazkiem są wyświetlacze polimerowe. Dzięki swojej elastyczności mogą one przybierać praktycznie dowolną postać: od małego wyświetlacza ręcznego poprzez monitor komputerowy i telewizor aż do ogromnego ekranu. Obecnie prowadzone są już prace projektowe nad wyświetlaczami polimerowymi o kilkumetrowych przekątnych (patrz wywiad z Davidem Laceyem).

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Cambridge Display Technology:http://www.cdtltd.co.uk/
Philips: http://www.research.philips.com/
Uniax: http://www.uniax.com/mamy to na chip-cd 10/99Na CHIP-CD 10/98 w dziale CHIP-offline | Tendencje | Monitory polimerowe znajdują się dodatkowe materiały do artykułu
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.