PC Guardian UT36, 1026, 1024, 6001, 7350, 1626 -Strażnicy z o.o.

Serię produktów PC Guardian przeznaczonych do ochrony komputerów przed kradzieżą lub nieautoryzowanym dostępem podzielić można na rozwiązania przystosowane do zabezpieczenia notebooków oraz maszyn stacjonarnych.

Do ochrony tych pierwszych służy model 1026, który ma postać oblanej tworzywem stalowej linki zakończonej z jednej strony pętlą, z drugiej zamkiem typu security slot (złącza stosowanego w notebookach większości renomowanych producentów). Linkę mocuje się do dobrze przytwierdzonego obiektu (np. rury kaloryfera), a po wsunięciu przeciwległego końca do notebooka przekręca się klucz. Podobny w budowie model 1024 przeznaczony jest dla urządzeń bez gniazda security slot. Do notebooka przykleja się płytkę ze specjalną kotwicą, do której mocuje się zakończony zamkiem koniec linki.

w skrócie
7350
Typ: blokada stacji dyskietek 3,5”
Zamknięcie: zamek z kluczem
Gwarancja: 1 rok
Cena: 119 zł
plus prosty montaż
minus możliwość uszkodzenia napędu

UT36, 1626
Typ: zestaw antywłamaniowy
Zamknięcie: kłódka z kluczem
Gwarancja: 1 rok
Cena: UT36 – 239 zł, 1626 – 239 zł
plus solidne mocowanie uchwytów
plus dodatkowo blokuje obudowę
minus łatwo przepiłować linkę

Prostym sposobem ochrony komputera przed skopiowaniem z niego ważnych danych jest oznaczony symbolem 7350 zamek do stacji dyskietek. Po wsunięciu go w szczelinę i przekręceniu kluczyka można spokojnie opuścić stanowisko pracy. Niewłaściwe włożenie blokady do stacji grozi jednak jej uszkodzeniem.

Przed kradzieżą komputerów i elementów ich wyposażenia oraz na przykład sprzętu audio-wideo chronić mają zestawy UT36 i 1626. Ich działanie polega na przymocowaniu cennych urządzeń do biurka lub szafki za pomocą stalowej linki. W porównaniu z wcześniejszymi rozwiązaniami UT36 i 1626 różnią się mocowaniem kabla do chronionych elementów. W przypadku UT36 służą do tego celu plastikowe płytki, które przytwierdza się do obudowy urządzenia za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, kleju Zyton i – w razie potrzeby – dodatkowych śrubek. Przez przelotowy tunel znajdujący się na płytce przeciągnąć należy linkę, a na

jej końcu zamontować zawleczkę i zapiąć ją kłódką. W modelu 1626 zastosowano natomiast metalowy łącznik (z otworem na kabel), który przykręca się śrubą mocującą pokrywę obudowy, co dodatkowo utrudnia jej otwarcie.

Przeprowadzone testy dowiodły, iż zestawy skutecznie chronić mogą przed wyniesieniem ze sklepu drukarki w chwili nieuwagi sprzedawcy lub kradzieżą prezentowanego na targach notebooka. Niestety, włamywacz mający większą swobodę działania nie powinien mieć większych problemów z pokonaniem zabezpieczeń. Stalową linkę mocującą udało się przeciąć ręczną piłą do metalu w niecałe trzy minuty. Oderwanie przyklejonej do obudowy plastikowej płytki również nie było zbyt trudne, mimo odczekania zalecanych 72 godzin, by klej mógł wyschnąć.

w skrócie
6001
Typ: zamek na obudowę
Zamknięcie: zamek z kluczem
Gwarancja: 1 rok
Cena: 179 zł
plus prosty montaż
plus małe wymiary

1026, 1024
Typ: uchwyt dla notebooka
Zamknięcie: zamek z kluczem
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1026 – 249 zł, 1024 – 339 zł
minus wymaga złącza security slot (1026)
Producent: PC Guardian, USA http://www.pcguardian.com/
Dostarczył: Diament, Częstochowa tel./faks: (0-34) 325 37 35 e-mail: [email protected], http://diament.topnet.pl/

Produkty PC Guardian mogą stanowić atrakcyjną ofertę dla właścicieli sklepów, kawiarni internetowych czy salonów gier. Wciąż jednak w celu ochrony cennego sprzętu lepiej zainwestować w tradycyjne środki bezpieczeństwa, jak zamki, kraty i… ubezpieczenie.