Rowy i rowki

Technologia oprogramowania coraz bardziej przybliża krajobrazy komputerowe do rzeczywistych, o jednej z takich prób - w artykule

Trójwymiarowym scenom generowanym w czasie rzeczywistym w pamięci akceleratorów 3D brakuje jeszcze wiele pod względem jakości do obrazów będących wynikiem działania najprostszego nawet programu wykorzystującego technikę ray-tracingu. Programistom tworzącym wizualnie „realistyczne” gry i oprogramowanie z pomocą przychodzi technika bump-mappingu – nakładania na teksturę dodatkowej informacji o zagłębieniach i wypukłościach.

Obiekty renderowane przez procesory umieszczone na kartach graficznych mają jedną wspólną cechę – powstają z połączenia trójkątów o różnych wielkościach. Te tworzą nieco bardziej skomplikowane figury, z których składane są przedmioty widoczne na ekranie. Na obiekty nakładane są mapy bitowe, zwane teksturami. Tekstura ma zapewnić naturalny wygląd generowanego elementu. Mapą bitową może być wzór graficzny imitujący tapetę na ścianie lub dywan na podłodze. Tak powstały obiekt pozbawiony jest jednak szczegółów znanych z życia codziennego. Zazwyczaj tapeta nie jest płaska, lecz ma charakterystyczne wybrzuszenia, na ścianie tynkowej znajdziemy wypukłości i żłobienia. Takie detale nie powstaną nawet dzięki najlepiej opracowanej teksturze.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Artykuły na temat bump-mappingu:
http://www.pcparadox.com/Editorials/BumpMapping/Bump.shtml
http://www.gamasutra.com/features/19990604/bump_01.htm
http://www.matrox.com/mga/feat_story/apr99/bump_charts.htm
http://www.pvr-net.com/hardware/bump/BumpMain.html
Oprogramowanie testujące bump-mapping:#mamy to na chip-cd 10/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-e w dziale CHIP-offline | Hardware | Bump-mapping znajdują się dodatkowe materiały do artykułu.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.