Świat Linuksa

Relacja z targów, które odbyły się za oceanem, a których tematem przewodnim był świat Linuksa

W dniach od 9 do 12 sierpnia odbyła się już druga impreza z cyklu LinuxWorld Expo. Tym razem entuzjaści Linuksa spotkali się w San Jose w słonecznej Kalifornii.

Obecnie nie wypada poważnym firmom z branży IT nie interesować się tym systemem. Co jakiś czas kolejne firmy ogłaszają swoje wsparcie dla idei wolnego oprogramowania, a imprezy takie jak LinuxWorld Expo pełne są wystawców, którzy pojawiają się na nich chociażby tylko po to, aby zrobić sobie zdjęcie z Torvaldsem. Letnia edycja LinuxWorld Expo zgromadziła ponad 150 wystawców. Na swe stoiska zapraszały zarówno firmy od początku związane

prezentacja

z Linuksem – np. Red Hat Software – jak i te, które chcą rozszerzyć swą ofertę produktami dla tej platformy – np. Inprise. Zwiedzający wystawę mogli głosować na swoich faworytów prezentujących się na Expo w specjalnych kioskach rozstawionych na terenie wystawy.

Cztery dni imprezy były szczelnie wypełnione konferencjami oraz pokazami nowych produktów. Kanadyjska firma Corel przedstawiła wczesną wersję własnej dystrybucji Linuksa opartej na Debianie. Projektanci położyli szczególny nacisk na łatwość instalacji oraz intuicyjność obsługi systemu. Jeżeli Corelowi uda się wypromować swoją platformę, firma stanie się niezależna od giganta z Redmond. Corel nie będzie musiał uzależniać już swych planów od ruchów Microsoftu, a aplikacje zyskają na wydajności dzięki większej integralności z systemem operacyjnym. Czy CorelDRAW 15 ukaże się w wersji tylko dla Linuksa?

Dirk Hohndel z S.u.S.E zaprezentował nową wersję graficznego środowiska XFree86 4.0. Poza usuniętymi lukami w systemie bezpieczeństwa poprzednich edycji X-ów, pakiet będzie obsługiwał czcionki TrueType, poprawiona zostanie obsługa urządzeń wskazujących oraz kart graficznych. Projektanci planują rozbicie kodu XFree86 na niezależne od systemu operacyjnego moduły. Dzięki temu łatwiej będzie można przenosić X-y na inne platformy, w tym OS/2. Wkrótce XFree86 zostanie wzbogacone również nowym narzędziem konfiguracyjnym.

Zainteresowanie publiczności wzbudziła prezentacja dwóch rywalizujących o prymat pulpitów dla X Window: KDE i Gnome. Przedstawiciele obu grup developerskich: Nat Friedman (Gnome) i Kurt Granroth (KDE), starali się wykazać wyższość swoich rozwiązań nad konkurencją oraz odsłonili kulisy tworzenia swych produktów. Obaj przedstawiciele zadeklarowali, że będą dążyć do pełnej współpracy elementów wchodzących w skład obu desktopów.

Nie obyło się również bez konferencji z udziałem legendarnego już twórcy Linuksa. Linus Torvalds zapowiedział, że w najbliższym czasie skupi się nad poprawą obsługi maszyn wieloprocesorowych i w wersji 2.4 jądra usunięte zostaną problemy ze skalowalnością Linuksa, ujawnione w teście Mindcrafta. Twórca Linuksa wyjaśnił również, dlaczego jądro wciąż nie obsługuje standardu DVD i zapowiedział, że wkrótce kernel będzie wspierać protokół HTTPD, co wpłynie na wydajność serwerów WWW opartych na Linuksie. Inna żywa legenda świata Linuksa: Richard Stallman – założyciel Free Software Foundation, propagator idei GNU oraz twórca kompilatorów języka C – opowiadał o roli, jaką spełnia darmowe oprogramowanie w świecie biznesu.

LinuxWorld Expo – nagrody
Najlepszy produkt targów: HP OpenMail
Dystrybucja/serwer: Red Hat
Dystrybucja/stacja robocza: Debian
Środowisko/narzędzie programistyczne: Cygnus Solutions
Systemy archiwizacji: BRU
Serwer WWW: Sybase
Serwer pocztowy: Sendmail
Bezpieczeństwo: Cobalt Networks
Rozrywka: Loki Entertainment Software
Pakiety biurowe: AbiWord
Komunikacja: Vovida
Dodatkowe informacje
Linuxworld:http://www.linuxworld.com/linuxworld/
LinuxWorld Convention & Expo Summer: http://marc.merlins.org/linux/lwce_summer99/
Linuxworld Expo:http://www.linuxworldexpo.com/

Odbyło się także kilka konferencji dla programistów. Lee Bernhard z firmy Scriptics Corporation wygłosił referat na temat tworzenia graficznych interfejsów użytkownika w języku TCL. Ulrich Drepper z Cygnus Solutions Inc. opowiadał o metodach optymalizacji kodu źródłowego C dla biblioteki glibc.

Imprezy typu LinuxWorld Expo to nie tylko konferencje i prezentacje. Czas między spotkaniami uczestnicy spędzali na imprezach organizowanych m.in. przez firmy VA Linux Systems czy twórców portalu Slashdot.org. Kolejna edycja imprezy odbędzie się w Nowym Jorku w lutym 2000.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.