Szersze wody

Krótki test komputerowego atlasu drogowego obejmującego teren całej Europy

Wobec niewielkiej oferty programów skierowanych do kierowców każdy nowy produkt o takim charakterze witany jest z dużym zainteresowaniem. Łódzka firma Cartall, producent pakietu Mapa Polski ’98, przygotowała kolejny atlas drogowy, tym razem obejmujący teren całej Europy. Bardzo wyraźnie widać „rodzinne” podobieństwo do Mapy Polski, zarówno pod względem obsługi, jak i sposobu prezentacji.

Ustalenie dziennego harmonogramu podróży jest koniecznością przy dłuższych eskapadach harmonogram z mapą

Aplikacja umożliwia zaprojektowanie tras najszybszych, najkrótszych, a także najtańszych. W trakcie ich wytyczania można zauważyć kilka istotnych usprawnień w stosunku do Mapy Polski. Program uwzględnia konieczność wypoczynku przy dłuższych eskapadach, co zwiększa „realizm” obliczanych czasów podróży. Praca z atlasem stała się wygodniejsza dzięki znaczącemu przyspieszeniu odświeżania ekranu. Wyszukiwanie tras również przeprowadzane jest w znacznie szybszym tempie. Aplikacja zawiera informacje o przejściach granicznych, a trasy przez nią projektowane uwzględniają (co, niestety, nie jest regułą w tego typu programach) konieczność przekraczania granic w tych punktach.

Zawarty w programie przewodnik turystyczny (zestaw podstawowych informacji o państwach Europy) to bardzo ciekawy pomysł, by jednak w pełni spełniał swą funkcję, wymagane jest jego rozwinięcie. W chwili obecnej prezentowane w nim dane są zbyt skąpe.

w skrócie
mapa europy '99 - okładkaMapa Europy ’99
Liczba CD: 1
Wymagania: PC Pentium, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 4x, Windows 9x
plusmożliwość tworzenia notatek przez użytkownika
plusopis przejść granicznych
plusszczegółowe plany miast
minusskąpe informacje w przewodniku turystycznym
minusbrak informacji o topografii terenu
Producent: Cartall, Łódź tel.: (0-42) 639 77 30 faks: 639 77 32 http://www.cartall.com.pl/ e-mail: [email protected]
Cena: 99 zł

Dziwi nieco fakt braku jakichkolwiek informacji o topografii terenu. Program umożliwia odnalezienie góry o znanej nam nazwie, nie jest to jednak wystarczające do określenia „łatwości” przejazdu, szczególnie gdy poruszamy się po górzystej okolicy.

Producent deklaruje, że jeszcze w tym roku ukaże się dostępne za niewielką dopłatą uaktualnienie atlasu, dzięki któremu możliwe stanie się wykorzystanie systemu GPS. Autorzy obiecują także poszerzenie bazy informacji o sieci dróg oraz zwiększenie liczby danych turystycznych. Wypada mieć tylko nadzieję, że firma słowa dotrzyma.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.