Tęczowe megabajty

Jacek Brol
Paweł Leśniorowski

Mimo zapowiadanego zmierzchu napędów CD-ROM nic nie wskazuje na ich rychłe wyparcie z rynku przez technologię DVD. Czy jednak zakup czytnika CD-ROM jest nadal bezpieczną inwestycją?

Technologia DVD ma swoje niezaprzeczalne zalety. Wśród nich wymienić wystarczy znacznie większą, niż w przypadku klasycznych płyt CD, pojemność oraz stale wzrastającą liczbę wydawanych na nowym nośniku filmów. Należy przy tym zaznaczyć, że filmy na krążku nie są bynajmniej niczym nowym – na rynku dostępnych jest wiele tytułów VideoCD i, co ciekawe, to właśnie zainteresowanie produkcjami DVD-Video spopularyzowało wcześniejszy „filmowy”, dostępny dla właścicieli napędów CD-ROM, standard. Widzowie żądni najwyższej jakości wrażeń są jednak zmuszeni do korzystania z płyt DVD. Czy zatem zwyczajni użytkownicy komputerów są również „skazani” na zakup droższych czytników DVD-ROM?

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Firmware dla napędów CD-ROM, DVD-ROM i CD-R:http://perso.club-internet.fr/farzeno/firmware/
DVD Frequently Asked Questions:http://www.videodiscovery.com/vdyweb/dvd/dvdfaq.html
Sterowniki, programowe dekodery, programy narzędziowe:http://dvd.tvmania.pl/
Specyfikacje formatów płyt CD:http://www.pctechguide.com/08cd-rom.htm
CDSpeed99: http://come-to/cdspeed
Testa CD Labs: http://www.tcdlabs.com/mamy to na chip-cd 10/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-e w dziale CHIPLab | Napędy CD i DVD znajdują się sterowniki, dokumentacje oraz firmware wybranych urządzeń

Wbrew temu, co by się mogło wydawać, odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi „nie”. Stały postęp zadecydował o udoskonaleniu dotychczas stosowanych technologii. I choć jeden parametr – pojemność nośników CD – nie uległ zmianie, prędkość odczytu przechowywanych na nich danych przez napędy CD-ROM jest z reguły większa niż w przypadku wykorzystania w takiej samej roli nowocześniejszych czytników DVD–ROM (mowa tu zarówno o prędkości przesyłania danych, jak i czasie dostępu do nich). Aby pomóc w wyborze urządzenia, które najlepiej sprawdzi się w konkretnych zastosowaniach, w CHIP Lab przeprowadzono test dostępnych na rynku napędów obu typów.