UC-100

Krótki test karty rozszerzającej USB

Magistrala USB (Universal Serial BUS) nie jest bardzo szybka, ale umożliwia niezwykle łatwą instalację urządzeń zewnętrznych. Jest w pełni zgodna ze standardem Hot-Pluging, który umożliwia podłączanie i odłączanie peryferiów podczas pracy komputera. System automatycznie rozpoznaje nowe urządzenia i instaluje odpowiednie sterowniki. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń zgodnych ze specyfikacją USB. Dostępne są myszy, klawiatury, skanery, a nawet głośniki USB.

Praktycznie wszystkie obecnie sprzedawane komputery dysponują portami USB, stanowiącymi integralną część nowych płyt głównych. Wciąż jednak działa wiele starszych maszyn.

Właśnie do ich użytkowników adresowana jest karta UC-100 tajwańskiej firmy Good Way. Wyposażony w złącze PCI kontroler oferuje pełną obsługę USB (hub i dwa porty) na dowolnej maszynie zgodnej ze specyfikacją PCI 2.1 i wyposażonej we współpracujący z USB system operacyjny, tj. Windows 95 z doinstalowaną obsługą USB lub Windows 98.

Zgodna z plug and play karta po zamontowaniu w pececie jest automatycznie rozpoznawana przez system, który ładuje drivery zawarte na płycie instalacyjnej Windows. Zgodność ze specyfikacją Intel UHCI (Universal Host Controller Interface) sprawia, że UC-100 nie potrzebuje własnych sterowników. Zaraz potem użytkownik może korzystać z urządzeń USB.

UC-100 pracuje poprawnie nie tylko jako jedyny kontroler USB, ale również w komputerze wyposażonym już w złącza USB na płycie. W tym drugim przypadku instaluje się po prostu jako drugie niezależne urządzenie USB.

w skrócie
Good Way UC-100
Chipset: VIA VT83C572
Złącze: 2 x USB
Slot: PCI
Gwarancja: miesiąc
Cena: 155 zł
plusprostota instalacji karty i urządzeń USB
minuskrótki okres gwarancji
minusograniczona przydatność
Producent: Good Way, Tajwan http://www.goodway.com.tw/
Dostarczył: Luxus Technology, Warszawa tel.: (0-22) 660 64 90, faks: 825 05 60 e-mail: [email protected], http://www.luxus.com.pl/

O ile podczas testu karta sprawowała się bez zarzutu, o tyle wątpliwości budzi ekonomiczny sens jej zakupu. Nie chodzi nawet o cenę samej karty – 150 zł to nie jest wygórowana kwota. Większość urządzeń USB istnieje jednak również w tańszych wersjach z innymi złączami, więc raczej trudno o przypadek, by posiadanie złącza USB było „być albo nie być” użytkownika peceta. Jej odbiorcami będą raczej użytkownicy nietypowych konfiguracji, korzystający z wielu urządzeń zewnętrznych, których podłączenie do komputera wszystkich naraz nie było do tej pory możliwe.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.