ViVat ELSA!

Pierwszy kontakt z nową kartą graficzną niemieckiego koncernu ELSA prowadzi do kilku spostrzeżeń. Przede wszystkim procesor Riva TNT2, będący sercem Erazora III, jest chłodzony wyłącznie radiatorem, w przeciwieństwie do modeli innych producentów, na których „grzbiecie” znajduje się dodatkowy wiatraczek. Druga istotna cecha to wyposażenie karty w dodatkowe złącze, do którego przyłącza się rozgałęźnik, udostępniający zestaw wejść i wyjść sygnału wizyjnego. Mechanizm ten sprawia, że karta ELSY nie jest przeznaczona dla „zwykłych” graczy, ale użytkowników bardziej wymagających, potrafiących skorzystać ze wszystkich funkcji tego modelu.

Karta pracuje z częstotliwościami 125 i 140 MHz (rdzeń i pamięć). Zastosowany radiator schładza procesor w stopniu zapewniającym jego stabilne działanie. Nieznaczne „podkręcenie” zegarów do wartości 133/150 nie spowodowało żadnych zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu Erazora. Karta wyposażona jest w 32 MB pamięci typu SDRAM 7 ns i złącze standardu AGP 45.

rozbudowana konfiguracja Rozbudowane sterowniki pozwalają na bardzo precyzyjne dostrojenie karty do posiadanego monitora

Osiągi ViVo nie odbiegają znacząco od wydajności innych modeli TNT2 (nie Ultra). Erazor III uzyskuje wyniki zbliżone do produktów Asusa z serii AGP-V3800 (z wyjątkiem wersji Deluxe). Mimo że nie są to najlepsze rezultaty otrzymane dotychczas dla kart TNT2, nie można powiedzieć, że Erazor III jest powolny. Różnice kilku ramek w grach w stosunku do modeli TNT2 taktowanych szybszymi zegarami przy wynikach rzędu 70 fps (dla Quake II) nie wpływają w żaden sposób na ogólną wydajność gry.

Z myślą o miłośnikach tworzenia i oglądania cyfrowego kina producent Erazora doskonale przygotował swój produkt od strony sprzętowej oraz programowej. Występujący w nazwie karty skrót „ViVo” odczytuje się jako Video In – Video Out. Zaznacza on obecność złączy sygnału wizyjnego – trzech wejść i dwóch wyjść (typu Composite i S-Video).

wyniki testu
Model ELSAErazor IIIViVo
3DMark 99 Result 2983
3DMark 99 Rasterizer 1632
Half-Life D3D (cheat) [fps] 34,6
Incoming [fps] 99,2
Half-Life OpenGL (cheat) [fps] 42,7
Quake II (massive) [fps] 67,7
Wydajność 238
Jakość grafiki 3D 112
Wyposażenie i ergonomia 92
Możliwości (POWER) 334,0
Możliwości / cena (ECONO) 158,0

Erazor przechwytuje obraz w rozdzielczościach od 160×120 do 1600×1200. Oczywiście istnieje możliwość nagrywania wideo w formatach charakterystycznych dla obsługiwanych przez urządzenie standardów – 640×480 (NTSC) i 768×576 (PAL, SECAM). Dostępna jest regulacja jasności, kontrastu, nasycenia kolorami i ostrości obrazu. Sekwencje wideo są „w locie” programowo kompresowane do formatów M-JPEG lub ELSA Compressed (kompresja stratna, powodująca utratę jakości). Ostatni wymieniony format charakteryzuje się najmniejszym procentem „zgubionych” klatek w teście cyfrowej rejestracji dwuminutowego filmu (25 ramek na sekundę). Pozostawianie nagrywanych filmów bez kompresji pozwala wprawdzie zachować obraz najlepszej jakości, ale wymaga pojemnego i bardzo szybkiego dysku twardego.

Dołączona do karty aplikacja MainActor 3.0 przeznaczona jest do nagrywania i obróbki sekwencji filmowych. Utworzone pliki wideo użytkownik może zmontować zgodnie z własnymi wymaganiami, a następnie poddać, niestety, dość powolnej konwersji na jeden z formatów: MPEG-1/2, QuickTime lub RealVideo.

Ciekawe są dostępne tryby pracy wyjść wideo. Na ekranie podłączonego telewizora można uzyskać nie tylko obraz całego pulpitu systemu Windows. Odpowiednie ustawienie parametrów sterowników spowoduje wyświetlenie aktywnego okna bądź zaznaczonego myszką fragmentu obrazu, który dodatkowo może zostać powiększony na obszar całego ekranu telewizora. Przydatna wydaje się opcja przechwytywania zawartości umieszczonej w pamięci karty nakładki (overlay). Mechanizm działający podobnie jak trybuDVDMax karty Matrox Millenium DualHead (opis CHIP 8/99) umożliwia pełnoekranowe odtworzenie sekwencji wideo (także DVD) z wykorzystaniem odbiornika telewizyjnego. Niestety, obraz generowany na wyjściach wideo przez Erazora III nie był tak ostry, jak w przypadku karty Matroksa.

zgubione ramki
Rozdzielczość Format pliku
Compressed M-JPEG RGB16
384×288 0,30% 0,27% 0,50%
768×576 0,07% 20,47% 62,73%

ELSA Erazor III wyposażony jest w doskonale napisane sterowniki, pozwalające na kontrolę znacznej liczby parametrów pracy, płytę CD z przykładowymi grami 3D, pełną wersję gry Need For Speed – Hot Pursuit oraz pakiet CorelDRAW Select Edition, w skład którego wchodzą aplikacje graficzne CorelDRAW i Corel PhotoPaint.

Dodatkowo Erazor III może zostać uzupełniona okularami 3D Revelator, dającymi namiastkę „trzeciego wymiaru” na ekranie monitora. Urządzenie łączone jest z kartą graficzną przy użyciu odpowiedniej przejściówki (wtykanej do gniazda monitora). Sterowniki wykorzystują wartości umieszczone w Z-buforze generowanej sceny 3D do odpowiedniego spreparowania obrazu, który zostanie wyświetlony na monitorze. Efekt końcowy jest zaskakująco dobry, jednak dopiero przy odświeżaniu monitora na poziomie 100-120 Hz.

w skrócie
Erazor III ViVo
Procesor: NVidia Riva TNT2
Magistrala: AGP 4x
Pamięć: 32 MBSDRAM, 7 ns
Częstotliwość procesora / pamięci: 125 / 140 MHz
RAMDAC: 300 MHz
Maks. odświeżanie: 160 Hz
Maks. rozdzielczość: 1920×1200, 32-bit, 75 Hz
Standardy wideo: PAL, SECAM, NTSC
Wyjścia wideo: S-Video, composite
Wejścia wideo: S-Video, 2x composite
Oprogramowanie do edycji wideo: MainActor 3.0
Gwarancja: 6 lat
Cena: 1170 zł
plus bogate wyposażenie
plus duże możliwości obróbki wideo (dołączone oprogramowanie)
plus dostępne opcje konfiguracji sterowników
minus wysoka cena
Producent: ELSA, Niemcy http://www.elsa.de/
Dostarczył: Servodata, Lublin tel./faks: (0-81) 525 43 19, e-mail: [email protected], http://www.servodata.lublin.pl/

ELSA Erazor III stanowi udane połączenie wysokiej wydajności z dużą funkcjonalnością. Wysoką cenę wynagradza niemiecka precyzja wykonania – także sterowników – oraz dołączony pakiet oprogramowania.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News