Windows jak skała?

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Microsoftu na Windows 98 Second Edition (pisaliśmy o nim w CHIP-ie nr 8/99) nie skończy się „prostsza” linia systemów operacyjnych korzeniami tkwiących jeszcze w starym DOS-ie. W przyszłym roku czeka nas jeszcze jeden jej przedstawiciel – system o kodowej nazwie Millennium.

Tuż przed zakończeniem prac nad tym numerem CHIP-a udało nam się uzyskać dostęp do wersji Developer Release przygotowywanego systemu. Jest to bardzo wczesna wersja prebeta, nie udostępniana jeszcze szerszej publiczności. Publiczne testy następcy Windows 98 miały rozpocząć się we wrześniu br., a system gotowy powinien być w pierwszej połowie 2000 roku. Po Millennium ma się pojawić system o tymczasowej nazwie Neptune, oparty już na jądrze Windows 2000.

Windows Millennium Developer Release build 4.90.2358
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; ok. 150-300 MB na dysku
Producent: Microsoft, USA http://www.microsoft.com/

Ze względu na wczesny etap opracowania systemu lista błędów oraz funkcji jeszcze nie zaimplementowanych jest bardzo długa. Trzeba jednak przyznać, że Millennium zachowuje się w miarę stabilnie, choć pojawiające się od czasu do czasu „niebieskie ekrany” uniemożliwiają na razie normalne użytkowanie. Stosunkowo niewielka jest liczba obsługiwanych urządzeń – w czasie testów nie udało się uruchomić na przykład karty graficznej opartej na popularnym układzie Intel i740 w rozdzielczości wyższej niż 640×480 i w 16 kolorach. Wykorzystanie dotychczas istniejących driverów uniemożliwiła funkcja weryfikacji sterowników – jeden z elementów nowych mechanizmów ochrony plików systemowych. Mają one zwiększyć stabilność Windows.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News