Zaprojektować tabliczkę

Krótki test programu do szybkiego projektowania etykiet i tabliczek

Od kilku lat na polskim rynku sprzedawany jest Edytor Etykiet. Aplikacja ulega wciąż udoskonalaniu, czego efektem jest kolejna wersja oznaczona numerem 3.0.

Za pośrednictwem niewielkiego (co, niestety, należy już dzisiaj do rzadkości) programu można przygotować przeróżne etykiety. Proces taki najlepiej rozpocząć, wykorzystując funkcję Utwórz kreatorem. Po jej wywołaniu ukazuje się specjalne okno nawigacyjne z rodzajami proponowanych etykiet. I tak wśród gotowych wzorców można znaleźć bilety, metki odzieżowe, etykiety na artykuły spożywcze, identyfikatory, wizytówki, druki, koperty, nalepki na dyskietki, tabliczki znamionowe i wiele innych.

Projekt może zawierać wiele elementów: od tekstu, poprzez symbole specjalne i grafikę bitmapową, po kody kreskowe wiele gotowych szablonów

Podczas edycji projektu użytkownik ma do dyspozycji rozmaite narzędzia do rysowania linii, okręgów, prostokątów, wstawiania symboli specjalnych, kodów kreskowych, pól z numerem seryjnym, datą i godziną. Mimo dość szerokiego spektrum możliwości programowi brakuje „instrumentu” do rysowania wielokątów czy też obsługi krzywych Beziera.

Osobom początkującym i niedoświadczonym pracę z pakietem znacznie ułatwi funkcja wielokrotnego cofania poleceń z listy o definiowalnej długości.

Wśród wprowadzonych zmian (w porównaniu z poprzednimi wersjami) i nowych funkcji aplikacji należy wyróżnić m.in. możliwość przygotowywania włas-nych wzorców etykiet, wstawianie przykładowego kodu kreskowego podczas jego tworzenia czy jego redukcję przy eksporcie do różnych formatów (EPS, AI albo PS).

Dość przydatne podczas konstruowania etykiety okazuje się skorzystanie z milimetrowej skali wyświetlania – to także nowość wprowadzona w tej wersji programu. Posiadacze niezbyt stabilnych maszyn z pewnością ucieszą się z drobnych, acz pożytecznych funkcji: Uruchom po awarii i Zachowaj kopie projektu .

Leniwych i zniechęconych „klikologią” usatysfakcjonuje zaś możliwość określenia zachowania się programu przy starcie. Do dyspozycji użytkownika oddano tu kilka opcji, w tym m.in.: Utwórz nowy projekt etykiety, Wczytaj ostatnio edytowaną, Utwórz korzystając z kreatora czy Brak automatycznej akcji. Dwie pierwsze funkcje raczej nie wymagają omawiania. Natomiast wybierając trzecią, decydujemy, że bezpośrednio po uruchomieniu programu zobaczymy tylko okno robocze, bez otwartego projektu czy kreatora.

w skrócie
mamy to na chip-cd 10/99Edytor Etykiet 3.0
Wymagania: PC 486, 8 MB RAM, Windows 9x/NT; ok. 8 MB na dysku
plusbogata kolekcja gotowych wzorów
plusmożliwość eksportu kodów kreskowych
minusbłędy literowe w systemie pomocy
Producent: Athenasoft, Warszawa, tel./faks: (0-22) 619 12 29, e-mail:[email protected], http://www.athenasoft.com.pl/
Cena: 585 zł
Uaktualnienie: 232 zł

Jak każdy produkt, tak i Edytor Etykiet nie jest wolny od wad. Nie są to jednak poważne błędy, lecz drobne usterki, które niewielkim nakładem pracy można naprawić. I tak na przykład w menu Opcje znajduje się polecenie Kody kreskowe, a jego odpowiednik w systemie pomocy nosi hasło Kody paskowe. Nieco więcej zastrzeżeń mogą budzić „podpowiedzi” pokazujące się po najechaniu kursorem myszy na daną opcję czy symbol. Właśnie… Pozycjom w poszczególnych menu towarzyszą polskie objaśnienia-dymki (które można zresztą wyłączyć, uruchamiając Opcje, klikając na zakładce Program i odznaczając parametr Podpowiedzi do przycisków ), podczas gdy symbole specjalne opatrzono angielskimi napisami-podpowiedziami, jak np.

Machine Wash, Max. Temperature 40°C/104°F; Cotton Cycle

.

Reasumując, kolejną wersję Edytora Etykiet można zaliczyć do poprawnych i udanych aplikacji, które oferują niemałe możliwości. O staraniach podejmowanych przez producenta w celu ulepszenia programu może świadczyć fakt, że już niebawem ma się ukazać poprawiona wersja pakietu, oznaczona „ułamkowym” numerem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.