Bez smyczy

Krótki test manipulatorów, przeznaczonych, a jakże, do rozrywki...

Z plątaniną kabli urządzeń peryferyjnych – klawiatury, myszy, mikrofonu, głośników, joysticka itp. – niełatwo sobie poradzić. Dzięki USB (Universal Serial Bus) liczba przewodów nieco ograniczono, ale podłączenie do koncentratora kilku urządzeń nie rozwiązuje problemu. Lepszej alternatywy należy szukać w komunikacji bezprzewodowej, wykorzystującej podczerwień lub fale radiowe – przykładem takiego podejścia są akcesoria firmy Ultima Associates.

Bezprzewodowa 104-klawiszowa klawiatura NetSurf Pro wykorzystuje do przesyłania danych fale radiowe o częstotliwości 433-435 MHz (Europa), zaś do komputera przekazuje je dołączony do gniazd klawiatury i myszy odbiornik. Myszy, gdyż urządzenie wyposażono także w touchpad o wymiarach 60540 mm, służacy do wskazywania obiektów czy przewijania dokumentów. Na tylnej ściance odbiornika umieszczono również 9-pinowe złącze, do którego można podłączyć

ultima assoctrailblazer

standardową mysz. Klawiatura zasilana jest z czterech baterii AA (1,5 V), natomiast odbiornik czerpie napięcie z gniazda PS/2.

Urządzenie ma atest FCC oraz CE (I-ETS 300-220) i nie wprowadza w eter żadnych szkodliwych zakłóceń. Nie powoduje również konfliktów z urządzeniami audio-wideo. Procedura synchronizacji nadajnika z odbiornikiem ma zapewnić, że poufne informacje użytkownika nie trafią w niepowołane ręce.

Identyczną technikę komunikacji zastosowano w efektownie wygląda-jącym joysticku TrailBlazer Stealth, nawiązującym nazwą i stylistyką do myśliwca F-119 A będącego na wyposażeniu USAF. Urządzenie wyposażono w cztery niezależne przyciski (fire), czterokierunkową manetkę do rozglądania się po wirtualnej kabinie oraz rolki do pozycjonowania manipulatora. Można nim swobodnie obracać we wszystkich kierunkach o blisko 120 stopni. Kanciaste powierzchnie oraz nacięcia (dopasowane do kształtu dłoni) dodatkowo wpływają na podwyższenie ergonomii i nie powodują zmęczenia nadgarstka. Dzięki przełącznikowi Trailblazer może pełnić funkcję myszy, poza tym jego odbiornik posiada szeregowe złącze do przyłączenia „gryzonia”. Zasilanie czerpie z dwóch baterii AA.

w skrócie
NetSurf Pro, TrailBlazer Stealth
Kompatybilność: Windows 9x
Liczba kanałów transmisji: 16 (USA – 2-32)
Maks. zasięg: do 5 m
Częstotliwość: 433,05-434,79 MHz (USA – 902-928 MHz)
Interfejs: klawiatura DIN + gniazdo myszy, joystick DB-15 (żeński), DB-9 (żeński i męski)
Zasilanie: 4xAA
Gwarancja: 1 rok
Cena: klawiatura 320 zł, joystick 280 zł
plusbezprzewodowa komunikacja radiowa
pluswbudowany touchpad (klawiatura)
minusbrak oprogramowania
minuswysoka cena
Producent: Ultima Associates, Singapur http://www.rfdevices.com/
Dostarczył: MFSoft, Bytom tel./faks: (0-32) 281 03 30, e-mail: [email protected]/http://www.mfsoft.oho.com.pl/

Choć Stealth wykorzystuje tę samą częstotliwość co NetSurf Pro, oba nadajniki nie przeszkadzają sobie w pracy. Mimo że podawany przez producenta maksymalny zasięg wynosi 5 m, urządzenia utrzymywały łączność w odległości do 10 m od odbiornika.

Zastrzeżenia budzi tylko praca touchpada pod kontrolą Windows 98. Jest to jednak zapewne kwestia sterowników, które wkrótce będzie można ściągnąć z internetowej strony producenta.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.