Cegiełka do cegiełki

Jeśli nie zamierzamy zostać wirtuozami grafiki komputerowej, ale potrzebujemy narzędzia do sprawnego tworzenia obrazków i ich drukowania, możemy skorzystać z Corel Print House Magic 4 .

Produkt ten przeznaczony jest dla osób nie wyróżniających się talentem graficznym, choć wiele wskazuje na to, że pomoże im go rozwinąć. Na sześciu płytach CD-ROM otrzymujemy zupełnie niewiarygodną liczbę klipartów, krojów pisma, gotowych projektów oraz niezwykłej urody zdjęć. Instrukcja obsługi programu to zaledwie szósta część objętości opasłego podręcznika – resztę wypełnił przegląd „dóbr”, z których można korzystać do woli, nie wnikając w teorię grafiki komputerowej. Łączna liczba obrazków, wliczając te zawarte w krojach pisma, sięga 80 000, ale samych zdjęć dostajemy około 20 000.

Wszystko na swoim miejscu: Print House klarownie objaśnia, co można zrobić z obrazkiem, a czego nie poprawnie skonstruowana pomoc

Zawartość pudełka podobna jest do tej, jaką znamy z „dorosłego” CorelDRAW. Pakiet składa się więc z trzech programów: Print House, Photo House oraz Family&Friends. Pierwszy z nich służy do komponowania wektorowych projektów graficznych, drugi do obróbki i wyszukiwania zdjęć, ostatni zaś to typowy PIM wyposażony w książkę adresową, kalendarz i terminarz, a także narzędzia do zarządzania bazą danych i wykonywania wydruków. Najważniejsze jednak są dwa pierwsze programy.

Print House to przeznaczona dla amatorów mutacja programu DTP. Zawiera narzędzia do importowania na stronę gotowych obrazków, układania ich w odpowiedniej kolejności, modyfikowania oraz tworzenia własnych grafik i napisów. Daje operatorowi całkiem spore możliwości wykazania się własną inwencją, ale mnogość gotowych rysunków, wizytówek, zaproszeń i innych projektów może skłaniać do lenistwa. Po co się wysilać, skoro ktoś już za nas pomyślał i wystarczy poszukać na płytach rozwiązania naszego problemu? Na szczęście wszystko można tu zmienić i poprzestawiać, a narzędzia do rysowania zachęcają do podejmowania samodzielnych prób.

wszechobecne filtry Filtry w Photo House działają na każdy obrazek, jaki wybierzemy po ich włączeniu

Program ma bardzo czytelny interfejs użytkownika. Po lewej stronie ekranu widnieje coś w rodzaju notatnika, na którego kolejnych kartkach oglądamy etapy naszej pracy. Pośrodku widzimy pasek narzędzi, z prawej zaś pole robocze. Mamy też na ekranie paletę kolorów oraz menu programu. Praca z Print House polega na wykonywaniu kolejnych etapów zadania, od utworzenia nowego, czystego „arkusza papieru” lub znalezienia wzorca, poprzez rozmieszczenie na nim elementów graficznych lub modyfikację istniejących, aż do końcowego wydruku. Oczywiście z każdego etapu można wrócić na początek i dodać nowe elementy rysunku bez utraty efektów pracy. Taki sposób obsługi może się wydawać nieco krępujący, ale jest na swój sposób wygodny i początkującym adeptom grafiki komputerowej na pewno pozwoli zdobyć pierwsze szlify.

Dokument, jaki tworzymy na polu roboczym, ma charakter obiektowy i może się składać z klipartów, zdjęć, rysunków wykonanych samodzielnie oraz tekstów. Kolejność nakładania tych elementów można zmieniać, podobnie jak ich wymiary, położenie oraz parametry kolorystyczne. Obiekty wektorowe można deformować, zmieniając położenie narożników ograniczającego je prostokąta. Za pomocą ołówka dodajemy do obrazka własne obiekty, po czym edytując ich węzły, korygujemy obrys.

We wpisywanych tekstach możemy zmienić położenie poszczególnych znaków oraz w pewnym stopniu układ i kształt geometryczny akapitu. Klikając lewym przyciskiem myszy na palecie barw, wybieramy kolor obiektu, prawym zaś – kolor jego obrysu.

Poruszając się po kartach projektu i korzystając z paska narzędzi, użytkownik dość szybko nabiera wprawy i przy okazji porządkuje swoją wiedzę na temat grafiki komputerowej. Gotowe projekty wczytane z płyt CD-ROM szybko można zmienić, dodając fantazyjne obwódki, tło i inne „upiększacze”.

w skrócie
Corel Print House Magic 4
Wymagania: PC Pentium; 16 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0; ok. 50 MB na dysku
plus ogromna liczba klipartów i innych elementów graficznych
plus wygodna obsługa
minus brak wersji polskiej
Producent: Corel Corporation, Kanada, http://www.corel.com/
Cena: 33 USD

Drugi z programów graficznych – Photo House – to edytor zdjęć i innych obrazków bitmapowych. Wyposażony jest w niezły system wyszukiwania tematycznego oraz zestaw narzędzi do obróbki graficznej. Ma identyczny z Print Housem interfejs użytkownika, ale praca oparta jest tu nierzadko na nieco innych zasadach.

Po utworzeniu lub wczytaniu zdjęcia mamy do wyboru edycję, wydruk lub wysłanie zdjęcia do programu Print House. Najciekawsze są możliwości edycyjne – obrazek uzupełniamy efektami, klipartami i tekstem. Można go też przeformatować oraz wprowadzić rozmaite filtry znane z „poważniejszych” produktów. Fragmenty zdjęć zachowują się jak warstwy – dają się nakładać i przesuwać, można też zmienić ich przezroczystość i zabarwienie.

Praca z Corel Print House Magic jest całkiem przyjemna nawet dla osób, które na co dzień używają narzędzi profesjonalnych. Pakiet nie razi uproszczeniami, a mnogość materiału graficznego pozwala w pełni rozwinąć skrzydła.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News