Coś dla 007

Krótki test poręcznego skanera ręcznego

HP CapShare 910

jest produktem dość nietypowym – zasilanym z baterii, kieszonkowym ręcznym skanerem z wbudowaną pamięcią służącą do przechowywania obrazów. Zastosowanie urządzenia próbuje oddać nazwa – zbitka słów: capture (chwytać) i share (współdzielić). CapShare 910 wielkością zbliżony jest do przenośnego odtwarzacza CD. Razem z kompletem baterii waży zaledwie 355 g. Na przedniej ściance, oprócz kilku przycisków sterujących, znajduje się duży wyświetlacz LCD prezentujący zgromadzone w pamięci rysunki oraz pozwalający na obsługę urządzenia poprzez system menu.

Obrazy odczytywane są w trybie czarno-białym. Dobre efekty uzyskuje się więc z tekstami, wykresami, rysunkami linowymi. Jakość otrzymanych dokumentów jest porównywalna do odbitek z fotokopiarki. Urządzenie nie jest przeznaczone do pracy z kolorową grafiką. Skanowanie płaskich materiałów jest bardzo łatwe. Jeżeli skanowany dokument jest szerszy od urządzenia (a zwykle tak właśnie jest – „głowica” CapShare ma szerokość ok. 12 cm) należy je przesunąć kilkoma ruchami nad całym dokumentem. Oprogramowanie zawarte w czytniku automatycznie zrekonstruuje wygląd kompletnej strony, inteligentnie kompensując ewentualne drgania i nierównomierności przesuwu. Proces skanowania przebiega bardzo sprawnie, na odczytanych materiałach nie widać prawie żadnych śladów „sklejania”. CapShare potrafi odczytać i połączyć arkusz nieco większy od kartki A4 lub ciągłą szpaltę tekstu o długości do 65 cm. Spore kłopoty pojawiają się natomiast przy próbach skanowania książek lub innych grubszych wydawnictw o pofałdowanych stronach. Nawet nieznaczne oderwanie skanera od powierzchni papieru powoduje przerwanie procesu wczytywania.

Pamięć urządzenia ma pojemność 4 MB (500 KB) i mieści około 30 obrazów formatu A4. Deklaracje producenta o pomieszczeniu 50 stron są więc mocno przesadzone. Nie istnieje też żadna możliwość rozszerzenia pamięci. Szkoda, że nie pomyślano o wymiennym nośniku danych, na przykład kartach pamięci wzorem z cyfrowych aparatów fotograficznych.

w skrócie
HP CapShare 910
Tryb pracy: czarno-biały (1bpp)
Pamięć: 512 KB
Waga: 355 g (z akumulatorami)
Wymiary: 105x140x38,5 mm
Gwarancja: 1 rok
Cena: 3600 zł
plusduża użyteczność
pluswygodna obsługa
minuskłopoty ze skanowaniem pofałdowanych materiałów
minusmała pojemność pamięci
Producent: Hewlett-Packard, USA, http://www.capshare.hp.com/
Dostarczył: Hewlett-Packard Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 608 77 00, faks: 608 76 00 http://www.hp.com.pl/

Do komunikacji z innymi urządzeniami CapShare 910 korzysta z wbudowanego portu podczerwieni lub kabla szeregowego. Zgromadzone dane daje się łatwo eksportować do komputera PC, notebooka, palmtopa bądź wydrukować bezpośrednio na drukarce wyposażonej w złącze IR. Transmitowane do peceta obrazy można zapisać w formacie TIFF lub PDF. Możliwe jest także przesłanie dokumentu do telefonu komórkowego Nokia Communicator i wysłanie tekstu jako faksu. Wydruk zawartości pamięci trwa kilka minut i nie wymaga żadnego dodatkowego osprzętu.

Urządzenie jest zasilane z dwóch akumulatorków LR6 („paluszki”) pozwalających na odczytanie około 100 stron. Użytkownik otrzymuje dwa takie zestawy oraz ładowarkę. Niestety, zabrakło możliwości podłączenia zasilacza sieciowego np. podczas pracy w hotelu lub biurze. Biorąc pod uwagę, że CapShare może przechowywać kopie poufnych dokumentów, nie zaszkodziłoby zabezpieczenie dostępu do danych hasłem.

Urządzenie oraz program komunikacyjny dla komputerów PC mogą pracować w kilku wersjach językowych – języka polskiego jednak nie uwzględniono. W CapShare wbudowany jest obszerny system pomocy wyświetlany na ekranie LCD.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.