Daje kopa!

Procesory w karty graficznych 3D w coraz większu odciążają CPU, teraz biorą na barki transformacje geometryczne i kalkulacje oświetlenia

Nick Trianos – jeden z głównych projektantów nowego graficznego chipa Nvidii – na ircowym spotkaniu z fanami grafiki 3D „rozszyfrował” jego nazwę. GeForce jest zbitkiem słów: Ge = geometry (geometria), Force = kick ass (daje kopa)! Jaki jest rzeczywiście nowy układ Nvidii, sprawdziliśmy na przykładzie próbnej wersji karty Creative 3D Blaster GeForce Annihilator 256.

Ostatnio TVN w godzinach porannych przypomniało znany starszemu pokoleniu animowany komiks z lat siedemdziesiątych – „G-Force”. Polskie tłumaczenie jego tytułu – „Załoga G” – nie oddaje w pełni ponadnaturalnych predyspozycji czwórki bohaterów, której zadaniem – jak to w niemal każdym amerykańskim serialu rysunkowym jest ocalenie świata przed zagładą z rąk nieżyczliwie nastawionych potworów i obcych cywilizacji.

Skojarzenia ze wspomnianym filmem są nieprzypadkowe – GeForce nie ratuje wprawdzie ludzkości, niemniej swoimi możliwościami daleko wybiega poza przyjęte w świecie popularnych kart 3D standardy. Pomysły, które znalazły urzeczywistnienie w nowym produkcie Nvidii, do tej pory realizowano tylko w drogich akceleratorach przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych.

dane techniczne
Creative 3D Blaster GeForce Annihilator 256
Procesor: Nvidia GeForce 256
Magistrala: AGP 2x/4x
Pamięć: 32 MB SDRAM, 5,5 ns
RAMDAC: 350 MHz
Maks. odświeżanie: 240 Hz
Maks rozdzielczość: 2048×1536, 32 bity, 60 Hz
Maks. liczba kolorów: 16,7 mln (32 bity), 2048×1536, 60 Hz
Gwarancja: 1 rok
Cena: ok. 1260 zł
plusjednostka przetwarzania geometrii
plussprzętowa kompensacja ruchu
pluspoczwórna jednostka teksturująca
pluskompresja tekstur
pluskubiczne mapowanie środowiskowe
minuswysoka cena
Producent: Creative Labs, Irlandia http://www.creaf.com/
Dostarczył: Creative Polska, Warszawa tel.:(0-22) 646 52 16, faks: 646 52 15 e-mail: [email protected]
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.