Kompresja w MP3

MP3 to w rzeczywistości dane zapisane w tzw. formacie audio layer 3 MPEG-1 lub MPEG-2. MPEG stanowi akronim od słów

Moving Picture Expert Group

– nazwy stowarzyszenia zajmującego się rozwijaniem standardów cyfrowego zapisu audio i wideo. Pliki skompresowane do formatu MPEG nie są tożsame z oryginałem – wysoki stopień kompresji osiąga się dzięki eliminacji z sygnału informacji nieistotnych dla ucha (czy oka).

Jednym z parametrów charakteryzujących pliki MP3 jest wyrażana w bitach na sekundę prędkość kodowania, która ma bezpośrednie przełożenie na jakość skompresowanego dźwięku oraz, niestety, rozmiary pliku (im wyższe wartości tym lepsza jakość, ale i więcej danych). Ciekawostką jest możliwość stosowania

zmiennej prędkości kodowania

(VBR – Variable Bit Rate), pozwalająca na uzyskanie wyższej jakości przy jednoczesnym zmniejszeniu objętości danych. Program kompresujący (enkoder) dynamicznie alokuje odpowiednią liczbę bitów, w zależności od stopnia skomplikowania przetwarzanego sygnału. Gdy enkoder napotka trudniejsze (czyli bogatsze brzmieniowo) partie dźwięku – przydziela dodatkowe bity, jeśli dźwięk jest mniej złożony – liczba bitów automatycznie zmniejsza się. Dzięki kodowaniu VBR można skutecznie zredukować rozmiary plików MP3 bez wyraźnej utraty jakości sygnału, co w przypadku niewielkiej ilości pamięci odtwarzaczy MP3 ma znaczenie kluczowe.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News