Pecet bardzo osobisty

Już w pierwszych interfejsach graficznych producenci systemów operacyjnych starali się, aby użytkownicy mieli możliwość dostrajania GUI do włas-nych preferencji i zwiększania jego możliwości. Nawet w starych Windows 3.1x można było zmienić tapetę, skonfigurować wygaszacz ekranu czy dowolnie rozlokować ikony. W nowych platformach systemowych możliwości interfejsu użytkownika znacznie się zwiększyły. Powstały paski zadań, narzędzi, kontekstowe menu, rozwinięto technologię przeciągnij-i-upuść. Ciągle jednak znajdują się osoby, którym interfejs Windows nie zapewnia pożądanego komfortu pracy.

PowerPro umożliwia między innymi konfigurowanie skrótów klawiaturowych, podręcznych menu, wirtualnych ekranów, liczników czasu, menedżera zdarzeń i podgląd zdarzeń też jest

Z myślą o tym typie użytkowników powstają narzędzia zwiększające możliwości GUI. Jednym z takich programów jest PowerPro 2.1. Aplikacja oferuje wirtualne pulpity, najróżniejsze możliwości wywoływania wybranych poleceń, szybkiego wstawiania tekstu oraz automatycznego uruchamiania programów.

Aplikacja pozwala utworzyć aż dziewięć wirtualnych pulpitów. Każdy z nich można skonfigurować osobno, a uruchomione programy – w zależności od potrzeb – mogą być „widoczne” dla wszystkich lub tylko niektórych pulpitów; Power Pro pozwala również przenosić je dowolnie z jednego ekranu na drugi. Zarządzanie wirtualnymi pulpitami i przełączanie pomiędzy nimi wymagają wywołania przy użyciu klawiatury i myszy specjalnego menu. Nie jest to operacja skomplikowana, ale nieco uciążliwa, więc przydałby się mały graficzny „pomocnik”, znany np. z uniksowych menedżerów okien czy opisywanego niedawno WinSpace’a (CHIP 9/99).

wirtualne ekrany - to jest to! Podgląd wirtualnych ekranów ułatwiazarządzanie uruchomionymi aplikacjami, umożliwia również przenoszenie ich okien pomiędzy poszczególnymi ekranami

Terminarz pozwala z dokładnością do minuty określić porę uruchomienia programu lub wybranej komendy systemowej. Mogą one być wykonane jednorazowo lub wywoływane okresowo z częstotliwością od pięciu minut do nawet roku.

Dość ciekawym i niespotykanym narzędziem są tzw. timery – liczniki pozwalające określić czas, jaki upłynął pomiędzy wyznaczonymi zdarzeniami. Dzięki temu możemy się na przykład dowiedzieć, jak długo pracowała określona aplikacja.

Elementem programu, który jest najbardziej widoczny, są paski narzędzi. To tylko jeden z sześciu oferowanych przez PowerPro sposobów ułatwiania wywoływania komend. Oprócz paska narzędzi do ważniejszych (a raczej najbardziej przydatnych) zaliczyć można ikony umieszczone w polu systemowym lub podręczne menu, zawierające często wprowadzane fragmenty tekstów. Paski, menu czy ikony, choć aktywowane na różne sposoby, działają tak samo. Każdy ich element ma zdefiniowane trzy akcje (najczęściej dotyczą one uruchamiania różnych programów), przypisane do kliknięcia weń kolejno lewym, środkowym i prawym przyciskiem myszy.

Można także zdefiniować, jakie polecenie ma zostać wywołane po kliknięciu wybranego elementu interfejsu Windows (m.in. krawędzi okna, Pulpitu, suwaka oraz przycisku maksymalizacji). Oczywiście to, jaka komenda będzie uruchomiona, zależy również od tego, który z trzech przycisków myszy naciśniemy i czy jednocześnie będzie wybrany jakiś klawisz. Tak duże możliwości definiowania skrótów sprawiają, że początkowo program utrudnia pracę zamiast ułatwiać, ale po pewnym czasie, gdy nabierzemy wprawy w posługiwaniu się nimi, skróty „klawiszowo-myszkowe” znakomicie spełniają swoje zadanie. Podczas konfiguracji należy jednak pamiętać, że nieprzemyślane kombinacje kliknięć i naciśnięć mogą utrudnić pracę, jeżeli z komputera korzysta więcej osób.

w skrócie
mamy to na chip-cd 11/99PowerPro 2.1
Wymagania: Windows PC 486, 8 MB RAM; Windows 9x; ok. 2 MB na dysku
plus bardzo rozbudowane możliwości konfiguracyjne
plus dobry system podpowiedzi
minus trudna nawigacja pomiędzy pulpitami
Producent: Bruce Switzer, USA http://www.inforamp.net/~crs2086/
Rejestracja: 22 USD

Duże możliwości programu wymagają dobrej dokumentacji. Niestety, informacje zawarte w systemie pomocy mogą być niezrozumiałe dla początkujących użytkowników. Jednak ten brak jest rekompensowany rozbudowanymi dymkami podpowiedzi, wyświetlanymi po umieszczeniu kursora myszy nad elementami sterującymi aplikacji, takimi jak pola edycyjne, listy wyboru itd. „Ściągawki” pomagają również korzystać z pasków narzędzi oraz poleceń wywoływanych kliknięciem ikonek z pola systemowego. W każdym przypadku pojawia się krótka lista poleceń przypisanych do odpowiednich przycisków myszy.

Jak na program shareware’owy aplikacja ma ogromną liczbę opcji, które nie sposób opisać, a nawet wymienić. Ważne jest, że podstawowe zadanie PowerPro zostało zrealizowane – w istotny sposób rozszerzono interfejs użytkownika. Prawdą jest również to, że aby w pełni z niego korzystać, trzeba opanować kilka skrótów klawiaturowych oraz nieco zmienić swoje przyzwyczajenia. Początki mogą być trudne, ale chyba warto.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News