Polski nam niestraszny

W kilka miesięcy po premierze dziewiątej wersji pakietu CorelDRAW dostępna jest już jego polskojęzyczna edycja. Spolszczone zostały wszystkie programy wchodzące w skład pakietu, poza MS Visual Basicem oraz Canto Cumulusem, dostarczonymi przez firmy trzecie.

Cały pakiet przetłumaczony jest starannie, nazwy poszczególnych opcji i funkcji zostały tak dobrane, iż nie ma problemu z odgadnięciem ich przeznaczenia. Rozbawienie mogą budzić jedynie nazwy niektórych filtrów i narzędzi, takie jak np. „Środki artystyczne” czy „Twórcze rękodzieło”, ale takie tłumaczenia są po prostu najbliższe nazwom oryginalnym, anglojęzycznym.

Narzędzia korektorskie zawarte w pakiecie bez problemu radzą sobie z ęzykiem polskim już można sprawdzać po polsku

Podobnie jak w poprzednich edycjach, narzędzia językowe (a więc modułu sprawdzania pisowni oraz dzielenia wyrazów) są wspólne dla pakietów CorelDRAW oraz Corel WordPerfect Office 2000. Nie ma co prawda polskojęzycznych wersji zaawansowanych narzędzi korektorskich (a więc tezaurusa i modułu sprawdzania gramatyki), jednak ich brak nie powinien być zbyt uciążliwy – w końcu CorelDRAW i Photopaint nie są edytorami tekstu.

Dokumentacja dołączona do pakietu, oczywiście przetłumaczona na język polski, wyczerpuje w zasadzie wszystkie podstawowe aspekty obsługi programu. Pewien zawód sprawia jedynie katalog dołączonych bibliotek, gdyż lista zawartych w pakiecie krojów pisma nie zawiera informacji o tym, które z nich dostępne są w polskiej wersji językowej. Jest to istotne o tyle, że nie wszystkie umieszczone na płycie CD kroje pisma zawierają polskie znaki diakrytyczne.

w skrócie
CorelDRAW 9 PL
Wymagania: Pentium 133; 32 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0; ok. 170 MB na dysku
plus staranne spolszczenie pakietu
plus polskie narzędzia językowe wspólne z pakietem WordPerfect Office
minus brak opisu w dokumentacji, które kroje pisma dostępne są w wersji polskiej
Producent: Corel, Kanada, http://www.corel.com/
Dostarczył: Magit, Wrocław, tel.: (0-71) 347 51 57, faks: 348 34 67, e-mail: [email protected], http://www.magit.com.pl/
Cena: ok. 3470 zł
Uaktualnienie: ok. 1250 zł

CorelDRAW w polskiej wersji pracuje stabilnie (stabilniej od pierwszej kompilacji angielskiego pierwowzoru), a więc pozbawiony jest częstej „choroby wieku dziecięcego” polskich edycji różnych pakietów. Niestety, polska wersja jest nieco droższa od angielskiej.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News