Słoneczko dla peceta

Na rynku pojawił się kolejny system operacyjny, którego najważniejsza cechą jest to, iż jest... za darmo

Najszybszy komputer bez systemu operacyjnego i odpowiedniego oprogramowania nie przyda nam się do niczego, a będzie tylko źródłem hałasu oraz pożeraczem prądu. Gdy kupujemy nowego peceta, często zdarza się, że system jest już na nim zainstalowany. Wyboru najważniejszej części software’u dokonuje nierzadko sprzedawca sprzętu, instalując na komputerze Windows.

I choć mogłoby się zdawać, że nie ma już innej drogi, to jednak prawda jest zupełnie inna. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się system Linux. Czyżby zatem systemy uniksowe miały zastosowanie w komputerach domowego użytku?

Oprócz darmowego Linuksa na rynku dostępne są również komercyjne odmiany Uniksa, jakim jest chociażby Solaris firmy Sun Microsystems. Solaris kojarzy się przede wszystkim z uczelniami wyższymi i dużymi korporacjami oraz wydajnymi maszynami wyposażonymi w procesory Sparc. Jednakże Solaris dostępny jest również dla platformy PC, a jego najnowsza wersja, oznaczona numerem 7, jest rozprowadzana przez firmę Sun Microsystems po cenie nośnika w ramach promocji „Bezpłatny Solaris”. O popularności wspomnianej akcji świadczy fakt, iż od rozpoczęcia promocji ponad 100 tysięcy kopii systemu trafiło do użytkowników. To 64-bitowe środowisko zawiera – między innymi – obsługę 37 języków narodowych, waluty euro i jest przygotowane na nadejście roku 2000.

Solaris 7
Wymagania: PC 486; 32 MB RAM; ok. 350-700 MB na dysku
Producent: Sun Microsystems, USA, http://www.sun.com/
Dostarczył: Clico Centrum Oprogramowania, Kraków, tel.: (0-12) 632 51 66, faks: 632 36 98, e-mail: [email protected], http://www.clico.krakow.pl/
Cena: ok. 120 zł

mamy to na chip-cd 11/99Na CHIP-CD w dziale CHIP- -offline | Software | Solaris 7 znajdują się dodatkowe dokumenty dotyczące systemu Solaris

Grupy dyskusyjne użytkowników Solarisa: comp.sys.sun.admin, comp.sys.sun.hardware, comp.sys.sun.misc, comp.unix.solaris

Serwis użytkowników systemu Solaris na platformach Sparc i PC: http://www.freeware4sun.com/
Archiwa programów w wersji binarnej i źródłowej:http://sunfreeware.com/##
Serwer z narzędziami, zawierający m.in. dyskietkę bootującą: http://www.clico.pl/software/sunsoft/html/pomoc/
Dokumentacja systemu: http://www.sun.com/solaris/http://docs.sun.com/http://www.sun.com.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.