W Polskę jedziemy…

Krótki test multimedialnego atlasu samochodowego Polski

Na rynku komputerowych atlasów samochodowych pojawiły się ostatnio dwie nowe aplikacje firmy Cartall. Pakiet obejmujący teren Europy opisaliśmy w poprzednim numerze CHIP-a. Przyjrzyjmy się zatem, jakie zmiany wprowadzono w nowej Mapie Polski .

Dzięki możliwości zdefiniowania parametrów jazdy można szacunkowo określić „cenę” zaprojektowanej trasy ile zapłacimy

Pod względem funkcjonalnym program nie uległ znaczącym zmianom. Użytkownik ma dostęp do szczegółowych planów miast, dla części z nich aplikacja zawiera również informacje o numeracji domów. Wprowadzono drobne ulepszenia w obsłudze, dodano również kilka nowych opcji, chociaż raczej o drugorzędnym znaczeniu. Program uwzględnia wreszcie konieczność wypoczynku w trakcie dłuższych podróży.

O wiele bardziej istotne jest jednak poprawienie błędów wersji poprzedniej. Dzięki ulepszeniu procedur odpowiedzialnych za odświeżanie ekranu użytkownik może w końcu bez irytacji nawigować po wyświetlanym arkuszu mapy. Także wyszukiwanie trasy przebiega w szybszym tempie. Monstrualne stacje kolejowe, pojawiające się na wydrukach w starszej edycji, na szczęście są już przeszłością. Zmniejszenie czcionki oraz poprawienie algorytmów przerzedzania polepszyły nieco czytelność wyświetlanych arkuszy, chociaż szkoda, że nie nabrały one przy okazji bardziej profesjonalnego wyglądu. Niestety, przy przechodzeniu do szczegółowych planów miast rzeki i tory kolejowe wciąż „znikają” z arkusza mapy. Oczywiście należy pamiętać o tym, iż Mapa Polski nie jest profesjonalnym systemem GIS. Koszt tego typu oprogramowania jest kilkaset razy większy od ceny testowanego pakietu, trzeba więc liczyć się z tym, że czasem zaprojektowana trasa nie będzie w pełni prawidłowo zoptymalizowana.

w skrócie
mapa polski '99 - okładkaMapa Polski ’99
Liczba CD: 1
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 45, Windows 9x, ok 80 MB na dysku
plusszczegółowe plany miast
pluswbudowana książka telefoniczna
plustworzenie notatek „wpinanych” w arkusz mapy
minusbrak informacji topograficznych
minus„znikające” tory oraz rzeki
Producent: Cartall, Łódź tel.: (0-42) 639 77 30 faks: 639 77 32 e-mail: [email protected]http://www.cartall.com.pl
Cena: 99 zł

Zmiany w opisywanej wersji aplikacji nie są rewolucyjne, autorzy podążyli jednak w dobrą stronę. Dzięki poprawieniu błędów występujących w poprzedniej edycji pakietu poszukiwanie tras stało się o wiele wygodniejsze. Oby tak dalej!

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.