Wciąż do przodu

W miarę rozwoju infrastruktury informatycznej w każdym biurze pojawia się potrzeba sporządzania wydruków z wielu komputerów. Ponieważ zwykle większość użytkowników nie drukuje zbyt często, wyposażenie wszystkich w osobiste drukarki nie byłoby ekonomiczne. Bardziej opłacalny jest zakup wydajnej drukarki sieciowej. Ich ceny są wprawdzie wysokie, lecz za to jedna obsługuje nawet kilkadziesiąt stanowisk.

Rodzinę drukarek LaserJet 4050 firmy Hewlett-Packard tworzą cztery modele różniące się ilością zainstalowanej pamięci, konstrukcją podajników papieru oraz przystosowaniem do pracy w sieci. Wszystkie mają ten sam mechanizm drukujący o rozdzielczości 1200 dpi, pracujący z szybkością 16 stron na minutę i pozwalający na druk na papierze formatu A4. Drukarki posługują się językiem opisu strony HP PCL 6 i HP PCL 5e oraz emulują PostScript Level 2. Do CHIP Lab trafił najbardziej rozbudowany model LaserJet 4050TN, wyposażony standardowo w 16 MB pamięci (rozszerzalnej do 200 MB), kartę sieciową FastEthernet i trzy podajniki papieru o łącznej pojemności 600 arkuszy. W testowanym egzemplarzu znalazł się również opcjonalny, dwugigabajtowy dysk twardy.

W systemie Windows 98 instalacja przebiega bardzo sprawnie. Oprócz samych sterowników pakiet zawiera oprogramowanie HP JetAdmin, pozwalające w łatwy sposób zdalnie administrować drukarką oraz HP FontSmart zarządzający czcionkami TrueType. Z internetowej witryny producenta można też pobrać HP Web JetAdmin, umożliwiający nadzorowanie drukarki poprzez Internet – praktycznie z każdego miejsca na świecie. Administrator może wykonać specjalne dyskietki instalacyjne dla „klientów” sieci komputerowej, które będą zawierać tylko składniki przez niego wybrane oraz potrzebne do instalacji dane. Sterowniki, programy i instrukcje obsługi są dostępne w polskiej wersji językowej. Zlokalizowane zostały także wszystkie komunikaty na wyświetlaczu drukarki.

Jakość wydruków w rozdzielczości 1200 dpi jest bardzo wysoka. Praktycznie nie sposób zarzucić tutaj cokolwiek testowanemu urządzeniu. Oprócz wydruków najwyższej jakości dostępny jest także tryb 600 dpi i „wirtualna” rozdzielczość FastRes 1200. Ich stosowanie zmniejsza zapotrzebowanie drukarki na pamięć i o połowę skraca czas potrzebny na przygotowanie danych i rozpoczęcie drukowania. Testy wykazały, że w trybie FastRes drukarka gorzej radzi sobie z oddaniem subtelnych przejść tonalnych – na wydrukowanych zdjęciach pojawiły się plamy jednolitych szarości. Natomiast użycie teoretycznie gorszego trybu 600 dpi… znacznie podnosi jakość otrzymywanych prac graficznych. Szacowany koszt wydruku jednej strony A4 (zaczernienie 5%) wynosi nieco ponad pięć groszy.

W drukarce zastosowano technologie HP Transmit Once i MOPiowanie mające na celu zmniejszenie ruchu w sieci i przyspieszenie druku wielu kopii tego samego dokumentu. Mimo druku kilku egzemplarzy dane do drukarki zostają wysłane i rasteryzowane tylko raz i w takiej postaci przechowane w jej pamięci. Kolejne kopie powstają z gotowego obrazu strony znajdującego się w RAM-ie drukarki.

w skrócie
HP LaserJet 4050TN
Rozdzielczość: 1200 dpi
Metoda druku: laserowa
Pamięć: 16 MB, maks. 200 MB
Język: HP PCL 6, HP PCL 5e, emulacja PostScript Level 2
Złącze: równoległy IEEE 1284, szeregowy RS 232, FastEthernet, port IR; opcjonalnie TokenRing, LocalTalk, USB
Prędkość: 24 strony na minutę
Podajniki: dwie kasety po 250 ark., taca 100 ark.
Wydajność tonera: 10000 str. A4
Oprogramowanie: sterowniki dla Windows NT 3.5/4.0, 9x, 3.1x, IBM OS/2 Warp, Macintosh; programy HP JetAdmin, HP FontSmart
Gwarancja: 1 rok z możliwością rozszerzenia do 5 lat w serwisie HP lub miejscu instalacji
Cena: drukarka: 8230 zł, dysk twardy 2 GB: 2620 zł, moduł druku dwustronnego: 1520 zł, kaseta z tonerem (10 000 stron): 540 zł
plus wysoka jakość druku
plus mnogość opcji i rozszerzeń
plus łatwe zarządzenie
plus rozbudowany sterownik drukarki
minus wysokie ceny akcesoriów dodatkowych
Producent: Hewlett-Packard, USA http://www.hp.com/
Dostarczył: Hewlett-Packard Polska, Warszawa tel.: (0-22) 608 77 00 faks: 608 76 00 http://www.hp.com.pl/

Możliwości urządzenia rozszerza wewnętrzny dysk twardy. Pozwala on na długotrwałe gromadzenie drukowanych prac bezpośrednio w drukarce. Dzięki niemu użytkownik zyskuje dostęp do takich funkcji jak wydruki poufne, próbne iszybkie kopie. Drukując poufne dane, należy po wydaniu polecenia „drukuj” w używanym programie wprowadzić w okienku sterownika drukarki czterocyfrowy numer PIN. Drukarka zachowa tak zabezpieczoną pracę na swoim dysku i wydrukuje dopiero w obecności użytkownika, po wpisaniu przez niego PIN-u z panelu kontrolnego urządzenia. Funkcja szybkiej kopii daje z kolei możliwość zapamiętania w drukarce najczęściej drukowanych dokumentów. Wydruk żądanej liczby kopii można zlecić wprost z panelu, bez potrzeby angażowania komputera. Jeśli istnieje potrzeba wydrukowania kilku egzemplarzy tego samego dokumentu, pomocne okazują się wydruki próbne: decydując się na sporządzenie wielu kopii pracy, należy polecić wydrukowanie tylko pierwszego egzemplarza. Po przejrzeniu pierwszej kopii, można bez konieczności powrotu do komputera zlecić druk pozostałych stron lub anulować zadanie. Na dysku twardym przechowywane są też czcionki TrueType.

Do urządzenia dołączony jest odbiornik podczerwieni na bardzo wygodnym, długim kablu. Zastosowana techno-logia HP JetSend pozwala różnym urządzeniom łączyć się ze sobą i wymieniać informacje bez pośrednictwa sterowników programowych.

Hewlett-Packard oferuje szereg dodatkowych akcesoriów – wspomniany już dysk twardy, duplekser (moduł druku dwustronnego) czy podajniki papieru (do 1100 kartek). Niestety, ceny tych rozszerzeń przerażają: dysk twardy 2 GB – 2620 zł, moduł pamięci 64 MB DIMM – 2730 zł. Niestandardowe złącza uniemożliwiają montaż zwykłych tańszych elementów.

HP LaserJet 4050TN to urządzenie wysokiej klasy. Podczas testów nie sprawiała żadnych kłopotów, szybko i niezawodnie dostarczając wydruków wysokiej jakości. Można ją polecić wszystkim użytkownikom potrzebującym drukarki do małej lub średniej sieci.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News