3, 2, 1…

Spis programów, których na pewno problem roku 2000 się nie ima

Wszystkie większe pisma – i to niekoniecznie zajmujące się tematyką komputerową – zainteresowały się niedawno odliczaniem czasu, jaki pozostał do końca stulecia. Powód jest oczywisty: chodzi o komputerowe fobie związane z nadejściem nowego milenium.

W bieżącym miesiącu także i my pokusimy się o sporządzenie listy programów, którym można przyznać status „Y2K Ready”. Na wstępie czytelnikom należy się jednak parę słów wyjaśnienia. Otóż łatwo zauważyć, że już po raz drugi w bieżącym roku podejmujemy taką tematykę. Pierwszy większy materiał poświęcony Problemowi Roku 2000 zamieściliśmy w styczniowym wydaniu magazynu (s. 170). Można by się zastanowić, po co w nieskończoność drążyć ten temat? Do końca roku pozostał zaledwie miesiąc. Jeżeli więc nie zadbaliśmy zawczasu o zabezpieczenie się przed możliwymi konsekwencjami fatalnej zmiany daty, prawdopodobnie obecnie może już być za późno na podejmowanie jakichkolwiek działań. Zresztą opublikowana we wzmiankowanym wcześniej numerze CHIP-a lista programów należących do kategorii „Y2K Ready” w zasadzie w ogóle nie powinna ulec jakimkolwiek zmianom.

Otóż trudno o bardziej błędną opinię. Po pierwsze: na „indywidualnym” pececie dużo da się zrobić nawet w ciągu paru dni. Po drugie: materiał, który przygotowaliśmy przed dziesięcioma z górą miesiącami, był obwarowany poważnym zastrzeżeniem: niektórzy producenci oprogramowania jeszcze nie byli pewni działania wszystkich swoich produktów po 31 grudnia 1999 roku. Testowanie części aplikacji dopiero trwało. A na internetowych witrynach można było znaleźć notatkę takiej mniej więcej treści: „Firma XYZ zapewnia, że dane prezentowane na niniejszej stronie odpowiadają stanowi wiedzy firmy XYZ z dnia…”. Dalej widniała data – niejednokrotnie wskazująca dzień sprzed paru miesięcy.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Adobe: http://www.adobe.com/aboutadobe/year2000/main.htm
Autodesk: http://www.autodesk.com/support/resource/year2000/2000text.htm
Corel: http://www.corel.com/year2000/index.htm
Inprise: http://www.borland.com/about/y2000/productlist.html
Lotus: http://www.lotus.com/home.nsf/welcome/y2k/
Micrografx: http://www.micrografx.com/frames.asp?s=6&p=http://ww2.micrografx.com/resource/y2k/y2k_disclosure.htm
Microsoft: http://www.microsoft.com/y2k/, http://www.eu.microsoft.com/poland/year2k/, http://support.microsoft.com/support/search/c.asp?fr=0
Netscape: http://home.netscape.com/y2k/index.html
Novell: http://www.novell.com/year2000/
Sun: http://www.sun.com/y2000/
Symantec: http://www.symantec.com/y2k/software.html
Paradox Computer Solutions: http://www.paradox.aus.com/
Inne: http://www.smartcomputing.com/messages/y2klist.asp?guid=woce2vbymamy to na chip-cd 12/99Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Software | Problem Roku 2000 znajdują się poprawki do systemu Novell NetWare oraz Year 2000 Product Analyzer firmy Microsoft

Nie należała też do rzadkości sytuacja, gdy część serwisu poświęconą Problemowi Roku 2000 wstydliwie upychano gdzieś po kątach, a dotarcie do niej wymagało wpisywania w lokalnej, serwisowej wyszukiwarce terminów „Y2K”, „millenium bug”, „year 2000 compliance” albo pokrewnych fraz. Obecnie jest całkiem inaczej. Odwiedzając internetowe witryny producentów oprogramowania, możemy być niemal pewni, że znajdziemy na nich wyeksponowany odsyłacz do stron poświęconych działaniu aplikacji po roku 2000. Ich zawartość uległa czasem znacznym zmianom w stosunku do treści sprzed paru zaledwie miesięcy.

W tabeli na sąsiedniej stronie przedstawiamy wybrane, popularne aplikacje, które na pewno sprawdzą się w przyszłym stuleciu. Na liście znalazły się najwcześniejsze wydania takich programów. Każda wersja późniejsza na pewno będzie zgodna z rokiem 2000.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.