Bezpieczna komunikacja

Najpopularniejsze usługi internetowe mają zasadniczą wadę: wykorzystywane przez nie protokoły nie oferują żadnych zabezpieczeń przed przechwyceniem i odczytaniem przesyłanych danych. Do utworzenia bezpiecznego kanału komunikacyjnego możemy wykorzystać popularny w świecie Uniksów mechanizm SSH.

Z pomocy mechanizmu Secure Shell możemy skorzystać na przykład wtedy, gdy eksploatujemy linuksowy serwer WWW, który nie znajduje się u nas w biurze, lecz u operatora sieciowego. Ze względu na to, że serwer ten jest bezpośrednio narażony na wszelkiego rodzaju włamania ze strony Internetu, powinien on być jak najlepiej chroniony (tzn. reagować tylko na niezbędne zapytania takich usług jak WWW). W celu wykonania prac konfiguracyjnych (np. niewielkich modyfikacji w skryptach) potrzebujemy jednak bezpiecznego dostępu do konsoli na poziomie shella (tekstowej linii komend). Takich wymogów nie spełnia np. program telnet, gdyż przesyłane za jego pośrednictwem dane nie są w żaden sposób kodowane.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Szczegółowy wykaz klientów SSH: http://www.ece.nwu.edu/~mack23/ssh-clients.html
SSH FAQ: http://lds.internet.pl/system/ssh/ssh-faq.html
Klienty SSH dla Windows: http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty.html, http://www.datafellows.com/f-secure/, http://www.vandyke.com/products/SecureCRTmamy to na chip-cd 12/99W dziale CHIP-offline | Internet | Usługa SSH zamieszczamy klienty i serwery SSH: klient Putty, klient i serwer SSH dla Linuxa (1.2.27 i 2.0.13), klient TerraTerm Pro 2.3, klient SSH Windows Client 2.112 oraz stronę WWW z listą popularnych serwerów i klientów SSH.