Internetowa

Krótki test drogiego ale bardzo efektywnego modemu - w sam raz na polskie łącza

Dla internauty-amatora najprostszym i wystarczająco efektywnym sposobem dostania się do Sieci jest modem i łącze telefoniczne. Duża firma zwykle może sobie pozwolić na stałe łącze. W najtrudniejszej sytuacji są niewielkie grupy użytkowników, dla których profesjonalne rozwiązania są zbyt drogie, amatorskie zaś wymagają zbyt wiele czasu i zachodu.

Adresowane do tych ostatnich urządzenie –

ZyXEL Prestige 100WH — jest czteroportowym hubem sieciowym (Ethernet 10Base-T) spełniającym równocześnie funkcje internetowego routera. Zadaniem 100WH jest przekształcenie kilku niezależnych komputerów w małą sieć lokalną i przyłączenie jej do Internetu za pomocą dołączonego bezpośrednio do urządzenia zewnętrznego modemu. Można w tym celu wykorzystać również adapter ISDN, podłączony do portu RS-232 urządzenia.

Dopóki użytkownicy ograniczają się do korzystania z lokalnych zasobów, Prestige 100WH pozostaje zwykłym koncentratorem. Odwołanie się którejkolwiek z końcówek do internetowego adresu powoduje automatyczne nawiązanie przez router połączenia z Internetem, z którego mogą już korzystać wszystkie stacje w sieci. Połączenie to jest przerywane po upływie określonego przez administratora czasu. Uwaga: funkcja ta zaczęła działać poprawnie dopiero po wykonanej w CHIP Lab aktualizacji firmware’u do wersji 2.21. Połączenia wychodzące są rejestrowane – można sprawdzić, kto i kiedy łączył się z siecią zewnętrzną. Istnieje również możliwość zablokowania dostępu do Internetu niektórym stanowiskom (o stałym adresie IP). Urządzenie dysponuje też funkcją SUA (Single User Account), dzięki której cała sieć lokalna może być widoczna w Internecie jako jeden adres IP. Wymiana danych między komputerami w sieci lokalnej odbywała się bez przeszkód, z użyciem wszystkich niezbędnych protokołów (IPX/SPX, NetBEUI, TCP/IP).

Prestige 1000WH współpracuje ze wszystkimi zewnętrznymi modemami analogowymi (także V. 90) oraz adapterami ISDN (64 kbit/s). Niestety, nie udało się uruchomić go na 2 liniach ISDN jednocześnie, choć teoretycznie taka możliwość istnieje.

Urządzenie jest wyposażone w dwie ciekawe funkcje: dial-in oraz callback. Pierwsza z nich pozwala przyłączyć odległy komputer do sieci LAN (przez linię telefoniczną lub ISDN). Podłączenie może odbywać się z określonego numeru telefonicznego (tylko gdy podłączymy adapter ISDN) lub po podaniu hasła (protokół CHAP lub PAP). Ponieważ jednak do Prestige 100WH- można dołączyć tylko jeden modem, z zewnątrz da się „zalogować” tylko wtedy, gdy żadna z końcówek sieci lokalnej nie korzysta z Internetu.

w skrócie
Prestige 100WH
Złącza: 4 RJ-45 (10Base-T), RS-232 25-pin (modem/ISDN, 460 kb/s), RS-232 9-pin (PC-konfiguracja, 115 kb/s)
Funkcje WAN: dial-up, dial-in, callback
Oprogramowanie: WebConfigurator
Gwarancja: 1 rok (możliwość odpłatnego przedłużenia)
Cena: 1280 zł
pluswspółpraca z modemami (również V. 90) oraz adapterami ISDN
plus4-portowy HUB
plusserwer DHCP
plusSUA
plustaryfikator połączeń
minuswysoka cena
Producent: ZyXEL, Tajwan http://www.zyxel.com/
Dostarczył: ZyCOM Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 852 08 52 faks: 641 85 47 e-mail: [email protected], http://www.zy.com.pl/

Funkcja callback działa podobnie – do czasu nawiązania połączenia. Wówczas komputer „dzwoniący” rozłącza się, a następnie oczekuje na „oddzwonienie” serwera. W ten sposób pracownicy pracujący w domu, ale potrzebujący połączenia z siecią LAN firmy nie muszą ponosić kosztów zdalnego dostępu – za czas połączenia płaci firma. W router wbudowano też serwer DHCP – zarówno komputery w sieci LAN, jak i te połączone przez linię telefoniczną mogą mieć dynamicznie przydzielany adres IP.

Konfiguracja routera odbywa się albo w trybie tekstowym (poprzez program terminalowy po połączeniu przez port szeregowy RS-232), albo graficznie, dzięki Web Configuratorowi, napisanemu w języku Java i działającemu w przeglądarce WWW.

Prestige 100WH może się okazać dobrym zakupem dla małych firm oraz szkół, dopiero zaczynających pracę z Internetem. Jego podstawową zaletą jest łatwość konfiguracji wielu stanowisk równocześnie, wadą – niewielka przepustowość. Tę ostatnią można nieco zwiększyć przez wykorzystanie adaptera ISDN. Kiedy sieć się rozbuduje (i firmę/szkołę będzie już stać na łącze stałe) router może pozostać w sieci jako serwer dial-up albo urządzenie oferujące callback.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.