Kolorowe kredki…

Krótki test programu shareware, który jest edytorem przeznaczonym do pisania w nim programów

Większość współczesnych interpreterów i kompilatorów języków programowania dysponuje własnymi, często zaawansowanymi środowiskami programistycznymi, zawierającymi edytor, odpluskwiacz (debuger) oraz inne narzędzia. Mimo to nadal istnieje spora grupa produktów, które nie dysponują własnymi edytorami. W ich przypadku można używać na przykład Notatnika, który jednak ma wiele wad.

Dzięki kolorowaniu kodu źródłowego MyLight ułatwia pisanie programów kolorowanie i programowanie

MyLight 2.2 to edytor tekstu przeznaczony dla programistów, który można dostosować do pracy z każdym językiem. Program realizuje wszystkie podstawowe funkcje edycyjne, takie jak kopiowanie i wstawianie bloków dokumentu czy wyszukiwanie i zastępowanie fragmentów tekstu. Podczas kopiowania zawartość Schowka może być konwertowana do formatu RTF lub HTML, aplikacja pozwala też wstawiać do dokumentów zawartości zewnętrznych zbiorów. Program umożliwia przeszukanie plików bez konieczności ich otwierania, a szczegółowy raport z tej operacji jest drukowany w jednym z dwóch paneli w dolnej części okna aplikacji. W przeciwieństwie do Notatnika, MyLight potrafi sprawnie przetwarzać duże pliki o rozmiarze nawet kilkudziesięciu megabajtów.

Jednym z ułatwień oferowanych przez MyLight jest możliwość wstawiania często używanych fragmentów tekstu. Wystarczy nacisnąć ustaloną kombinację klawiszy i z wyświetlonego okienka wybrać pozycję umieszczającą w miejscu, w którym znajduje się kursor, na przykład blok instrukcji if-else .

Chyba najważniejszą cechą dobrego edytora dla programistów jest kolorowanie składni różnych języków. W zestawie standardowych szablonów definiujących składnię znajdują się zbiory opisujące asemblera x86, C, C++, HTML-a, Javę, JavaScript, Pascala, Perla i VBScript. Dodatkowo użytkownik ma możliwość utworzenia własnych szablonów dla nowych języków lub plików konfiguracyjnych.

Budowa szablonu jest prosta – składa się on z wielopoziomowej struktury. Na każdym poziomie wewnątrz bloku określa się grupy słów kluczowych, które mają być wyświetlane wybranym kolorem. Podobnie definiuje się barwy operatorów i liczb. Twórcy programu założyli, że operatory są jednoznakowe, co powoduje, iż w niektórych sytuacjach np. słowo „mod” jest źle kolorowane.

w skrócie
mamy to na chip-cd 12/99My Light 2.2
Wymagania: PC 486 DX, 8 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0; ok. 1 MB na dysku
plusmożliwość definiowania własnych szablonów opisujących składnię języka
plusobsługa dużych dokumentów
plusnieograniczona opcja „cofnij”
minusbłędna obsługa operatorów wieloznakowych (mod, div)
minusbrak możliwości kolorowania składni różnych języków w jednym dokumencie
minuskłopoty z odświeżaniem ekranu
Producent: Adolf Szabo, Węgry http://members.xoom.com/szaboa/
Rejestracja: 25 USD

Niestety, nie ma możliwości ograniczenia stylu do wyodrębnionej części pliku, co mogłoby mieć zastosowanie w dokumentach, w których przeplatają się fragmenty pisane w różnych językach (np. w plikach ASP).

Oprócz pracowitego wprowadzania kolejnych linii kodu najczęściej wykonywaną czynnością podczas pisania programu są jego próbne kompilacje. Autor MyLight nie zapomniał o tym i zaimplementował funkcję uruchamiania zewnętrznych narzędzi z poziomu menu. W edytorze istnieje także możliwość tworzenia makropoleceń, co pomoże zautomatyzować niektóre czynności. Do pisania makr wykorzystywany jest VBScript, prosty język znany z narzędzi Microsoftu. Aby móc skorzystać z tej opcji, należy jednak wcześniej zainstalować w systemie pakiet Script Control, dostępny nieodpłatnie na stronach http://www.activex.com oraz

http://www.microsoft.com

.

Edytor funkcjonuje poprawnie, jedyną poważną usterką są kłopoty z związane z odświeżaniem zawartości ekranu, objawiające się nieoczekiwanym podkreślaniem tekstu. Mimo to program z pewnością znajdzie wielu użytkowników, zarówno wśród tworzących strony internetowe, jak i piszących programy w „egzotycznych” językach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.