Mistrz ulepszony

Krótki test graficznego programu shareware o możliwościach zbliżonych do Photoshopa

Wielu amatorów „rysowania” za pomocą komputera zna doskonale program o nazwie Paint Shop Pro. Oferuje on możliwość tworzenia własnych rysunków, jak również retuszowania skanowanych zdjęć i obrazków. Dzięki łatwemu w obsłudze interfejsowi użytkownika i dużej funkcjonalności program cieszy się wielką sympatią rzeszy użytkowników.

Program wzbogacono ciekawymi efektami, m.in. możliwością nakładania tekstur na edytowany obrazek ciekawe efekty

Kolejna, szósta edycja aplikacji została rozbudowana kilkoma nowymi funkcjami. Pierwszą zauważalną zmianą jest rozszerzenie możliwości programu w zakresie edycji rysunków wielowarstwowych. Tworzony obraz może się składać aż ze 100 warstw, choć ich liczba może zostać ograniczona ze względu na wielkość pamięci RAM komputera. Każdą warstwę można kopiować, przesuwać w inne miejsce w obrębie tego samego rysunku, zmniejszać lub zwiększać stopień jej przezroczystości. Zawartość warstw może być też zmieniana przez dostępne w programie efekty, deformacje i filtry graficzne, których w obecnej edycji przybyło. Do najciekawszych zniekształceń można zaliczyć

CurlyQs — zakręcanie „w loczki” fragmentów obrazu,

Ripple — falowanie powierzchni, Rotating Mirror, Spiky Halo, Twirl, Warp i Wave. Kilkanaście nowych efektów umożliwia m.in. nałożenie różnorodnych tekstur na poszczególne warstwy lub przetworzenie rysunku w kolorową mozaikę. Utworzony przez nas obrazek można dodatkowo „oprawić” w jedną z kilku stylowych ramek. Ciekawą opcją jest też możliwość dodania do grafiki ukrytych informacji. Znak wodny wykonany w technologii Digimarc (patrz CHIP 6/99) jest niewidoczny w programach graficznych i przeglądarkach w których nie zaimplementowano mechanizmu Digimarc. Paint Shop Pro 6.0 dysponuje również narzędziami do optymalizacji wielkości plików JPEG i GIF, które docelowo mają być zamieszczane na stronach WWW.

W tej wersji aplikacji wprowadzono kilka zmian w interfejsie, zwiększających funkcjonalność programu. Do rozwijalnego menu dodano kolorowe ikony, które powinny ułatwić pracę osobom z rozwiniętą pamięcią wzrokową. Aplikację wyposażono w mechanizm dostosowywania do własnych potrzeb pasków narzędzi. Rzadko używane ikony można usunąć z ekranu, wstawiając w ich miejsce te, z których korzysta się częściej. Możliwości programu uzupełniono wielopoziomową opcją Redo, która pozwala przywrócić ostatnio anulowane operacje. Funkcja Zoom umożliwia oglądanie rysunków powiększonych maksymalnie w skali 32:1 i pomniejszonych 24 razy. Poprzednia wersja oferowała tylko szesnastokrotną zmianę rozmiarów.

w skrócie
mamy to na chip-cd 12/99Paint Shop Pro 6.0
Wymagania: PC Pentium, 32 MB RAM, Windows 9x/NT 4.0, ok. 30-75 MB na dysku
plusciekawe efekty graficzne i deformacje
minuswysoka opłata rejestracyjna
Producent: Jasc Software, USA, http://www.jasc.com/
Rejestracja: 109 USD
Uaktualnienie: 49 USD

Rozbudowano także funkcje związane z przygotowywaniem wydruków. Wersja 5.0 programu pozwalała wydrukować tylko jeden rysunek na stronie. W nowej edycji na jednej kartce można wydrukować kilka ilustracji, rozmieszczając je w dowolnie wybranym miejscu na papierze. Rozszerzono również listę aparatów cyfrowych, z którymi może współpracować Paint Shop Pro 6.0. Szczegółowe informacje o modelach aparatów kompatybilnych z programem znajduje się na stronie WWW producenta.

W skład pakietu wchodzi aplikacja o nazwie Animation Shop, służąca do tworzenia prostych animacji. Do wersji 2.0 dodano m.in. kreator animowanych banerów tekstowych, kilka nowych efektów graficznych, obsługę plików AVI, FLI i FLC oraz poprawiono współpracę z Paint Shop Pro.

Wszyscy początkujący amatorzy grafiki komputerowej i webmasterzy powinni być usatysfakcjonowani nowymi możliwościami programu. Jedyną wadą pakietu jest wysoka opłata rejestracyjna. Program jest nieco tańszy, jeśli kupimy go przez Internet.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.