Notatnik ulubionych

Buszując po Internecie, można znaleźć informacje na prawie każdy temat. Często zdarza się, że napotkana wcześniej ciekawa strona okazuje się przydatna, a my nie potrafimy jej odnaleźć. Pomysł katalogowania ulubionych witryn jest tak stary jak przeglądarki internetowe. Mimo to ciągle powstają nowe aplikacje ułatwiające zarządzanie zakładkami – korzystanie z zewnętrznego programu sprawia, że lista odnośników jest dostępna we wszystkich używanych przeglądarkach.

Okno aplikacji pokazuje wielopoziomową strukturę odnośników wielopoziomowe odnośniki

Jednym z takich narzędzi jest URL Organizer. Skróty internetowe przechowywane przez aplikację są zorganizowane w katalog o sztywnej, czteropoziomowej strukturze, na którą składają się: listy, kategorie, podkategorie oraz bezpośrednie adresy stron. Pomimo że program jest przeznaczony do zarządzania zakładkami, istnieje możliwość wpisania zamiast adresów URL ścieżek dostępu do lokalnych dokumentów i aplikacji, co umożliwia grupowanie i zarządzanie praktycznie wszystkimi dostępnymi zasobami. Dodawanie nowych elementów jest proste – wystarczy wybrać jeden przycisk, aby adres z ostatnio aktywnego okna przeglądarki znalazł się na liście w bieżącej podkategorii. Jest również możliwość ręcznego dopisywania, usuwania i edytowania już istniejących pozycji, zarówno adresów, jak i kategorii.

Aplikacja dysponuje mechanizmami importowania i eksportowania list zakładek w formatach najpopularniejszych przeglądarek (Internet Explorera, Netscape Navigatora, Opery). Dzięki temu URL Organizer może pełnić funkcję konwertera, choć operacja ta wymaga wykonania kolejno kilku czynności.

w skrócie
mamy to na chip-cd 12/99URL Organizer 2.3
Wymagania: PC 486, 8 MB RAM; Windows 9x; ok. 1 MB na dysku
plusmożliwość konwersji zakładek z różnych przeglądarek
pluskatalogowanie lokalnych dokumentów
minussztywna struktura katalogu
Producent: Edward Leigh, USA http://www.urlorg.com/
Rejestracja: 20 USD

Opcje konfiguracyjne, jak na tak prosty program, są dość bogate. Oprócz tworzenia list użytkownik ma możliwość decydowania o tym, w jaki sposób będą prezentowane zgromadzone informacje. Dostępne są trzy „schematy” określające wygląd okna aplikacji, można również definiować kolory poszczególnych jego elementów. Konfiguracji podlegają także klawisze skrótów, sposób minimalizacji programu itp. URL Organizer raczej nie nadaje się do codziennej pracy, lecz z pewnością przyda się podczas porządkowania zakładek, ich archiwizacji oraz zmiany oprogramowania.