Pełny zestaw

Krótki test pakietu biurowego pod system Linux

Od pewnego czasu można zauważyć pojawianie się coraz większej liczby produktów łączących w sobie wiele funkcji – szamponu z odżywką, proszku do prania ze zmiękczaczem itp.

Za sprawą firmy S.u.S.E. dostajemy do ręki podobny zestaw, ściśle związany z rynkiem komputerowym. Mowa o Office Suite 99. Na całość składa się system operacyjny S.u.S.E. Linux 5.3 (patrz opis w CHIP-ie 1/99) i pełna wersja pakietu biurowego ApplixWare 4.4.1 .

Producent dołączył do Applixware’a bardzo bogatą bibliotekę klipartów biblioteka klipartów

Pomysł producenta jest jak najbardziej słuszny – dostarczyć użytkownikowi zintegrowany z systemem operacyjnym, w pełni funkcjonalny zestaw narzędzi biurowych, zawierający arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu, program do tworzenia prezentacji i bazę danych. Po dodaniu klienta poczty elektronicznej, programu do faksowania i książki adresowej otrzymujemy zespół narzędzi wykorzystywanych przez większość użytkowników komputerów.

Instalację pakietu można przeprowadzić na kilka sposobów. Zalecane jest zainstalowanie S.u.S.E. Linuksa 5.3 i ApplixWare’a. Dla tych osób, które mają już zainstalowany na komputerze system Linux, zamieszczono na płytach CD wersje ApplixWare’a dla kilku popularnych dystrybucji – RedHat 5.x, RedHat 4.x, Slackware, Debian oraz Caldera Open Linux.

wielofunkcyjny kalkulatorPrzykładowa aplikacja przygotowana za pomocą Applix Buildera – wielofunkcyjny kalkulator

Biorąc do ręki pudełko z OfficeSuite 99, ma się nadzieję, że nareszcie pojawiła się alternatywa dla znanego wszystkim systemu operacyjnego i pakietu biurowego. Niestety, sam system operacyjny w wersji 5.3 nieco trąci myszką, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie w sprzedaży znajduje się znacznie lepsza wersja 6.2. Dodatkowo, dystrybucja została przez producenta bardzo mocno odchudzona. Nic by się nie stało, gdyby zrezygnowano z gier czy innych narzędzi zbędnych w biurze. Jednak poszły „pod nóż” niektóre biblioteki systemowe (niemożliwe było np. rozpoznanie karty Ethernet PCIMCIA Xircom).

Pakiet biurowy ApplixWare pracuje w środowisku X Win-dow. Z konfiguracją „iksów” nie ma problemu. Jako menedżera okien producent szczególnie poleca KDE. Niestety, na płycie znajdziemy dość leciwą, pierwszą wersję tego środowiska.

Ponieważ S.u.S.E. Linux 5.3 nie ma wbudowanej obsługi polskich znaków, użytkownik musi ręcznie doinstalować odpowiednie pakiety i czcionki (Xmodmap, czcionki standardu ISO 8859-2). Sytuacja jest o wiele prostsza, jeśli dysponujemy wersją 6.2 S.u.S.E Linuksa. Wówczas wyboru polskiego układu klawiatury możemy dokonać bezpośrednio z poziomu instalatora.

ApplixWare nie obsługuje standardu ISO-8859-2. Program zaopatrzony jest natomiast we własny serwer czcionek – Font Tastic, pozwalający na doinstalowanie fontów we wspomnianym standardzie. Aby czcionki były poprawnie wyświetlane, należy jeszcze zmienić ich definicję w pliku fontmap.dir. Dokładny opis czynności koniecznych do wykonania można znaleźć na stronie

http://www.idk.com.pl/pl/applixware/

.

Sam pakiet oferuje użytkownikowi całkiem spore możliwości, przy czym – co jest obecnie rzadkością – da się uruchomić nawet na słabszych maszynach (bardzo satysfakcjonujące rezultaty osiągnęliśmy na Pentium 75 z 32 MB RAM). W zestawie znajdziemy rozbudowany edytor tekstu – Applix Words, który w wyglądzie i obsłudze bardzo przypomina MS Worda. Aplix Presents pozwoli nam na przygotowanie slajdów i prezentacji zawierających elementy multimedialne i animacje.

Kolejnym ważnym programem jest arkusz kalkulacyjny Applix Spreadsheet. Tworzenie za jego pomocą rozbudowanych formuł czy wykresów nie sprawia problemów.

w skrócie
str 184 linux okladka.gif (45361 bytes)Linux Office Suite 99
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; ok. 400 MB na dysku
plusduże możliwości Aplix Speredsheeta, Applix Words i Applix Data
plusmożliwość tworzenia aplikacji za pomocą Applix Buildera
plusdołączony podręcznik dobrej jakości
minusstara i mocno okrojona wersja systemu S.u.S.E Linux i KDE
minustrudności w spolszczeniu pakietu
minusbrak polskich fontów, słowników itp.
minuskłopoty z uruchomieniem serwera baz danych
Producent: S.u.S.E, Niemcy, http://www.suse.de/
Dostarczył: wind telecom, Bielsko-Biała, tel./faks: (0-33) 813 03 46, e-mail: [email protected], http://www.wind.pl/
Cena: ok. 350 zł

Zarówno arkusz, jak i edytor mają możliwość importowania i eksportowania plików w formacie MS Office. W trakcie tej operacji mogą jednak wystąpić błędy związane ze złą konwersją niektórych znaków.

Do zarządzania relacyjnymi bazami danych służy program Applix Data. Aplikacja obsługuje bazy Informix, Oracle i Ingres. Na płytach znajduje się serwer bazy danych ADABASD – Personal Edition oraz przykładowa baza MYDB (obszerniej pisaliśmy o nich w teście S.u.S.E. Linuksa 5.3).

ApplixWare został zaopatrzony w jeszcze jeden składnik – Applix Builder. To narzędzie służy do tworzenia programów uruchamianych w środowisku X Window. Aplikacje takie mogą pracować samodzielnie lub jako dodatki do ApplixWare (pakiet został częściowo napisany przy użyciu Buildera).

W zastawie znajdziemy dodatkowo bogatą bibliotekę klipartów, szablony dokumentów i kilka użytecznych programów, takich jak edytor makr (Macro Editor), edytor HTML (HTML Author) czy program pocztowy (Applix Mail).

Office Suite 99 jest bardzo interesującym pakietem. Jednak jego instalacja jest dość kłopotliwa i chyba sprawi wiele trudności początkującym użytkownikom. Może to spowodować, że produkt w obecnej postaci będzie miał kłopoty z trafieniem do polskich biur i domostw.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.