Plejada gwiazd

Krótki test dwóch palmtopów

Raczej trudno wyobrazić sobie współczesnego biznesmena bez terminarza, notatnika czy spisu ważnych adresów itelefonów. Tradycjonaliści wybierają tu do pomocy papierowe pomoce, technokraci mogą pozwolić sobie na elektroniczne organizery. Wśród nich można znaleźć miłośników klasycznych, lecz zminiaturyzowanych komputerków z klawiaturą bądź zwolenników bardziej śmiałych rozwiązań – palmtopów wyposażonych jedynie w dotykowy ekran i piórko. Dla tych ostatnich ciekawe mogą się okazać dwa nowe „mikropecety” firmy Casio: Cassiopee E-100 oraz E-15 .

Komputerki pozbawiono tradycyjnej klawiatury. Tekst można wprowadzać, wystukując go na jej wirtualnym odpowiedniku, wyświetlanym na ekranie. Dzięki zaimplementowaniu modułu rozpoznawania pisma odręcznego możliwy jest alternatywny sposób edycji dokumentów. Litery zastępują specjalne (podobne do nich)

casio casiopeia e-100

znaki, które wprowadza się według ściśle określonych reguł, podanych w instrukcji. Oba Palm-Size PC wyposażono w ekran dotykowy o rozdzielczości 2405320 pikseli. W modelu E-100 obraz wyświetlany jest w 65536 kolorach, natomiast E-15 pracuje w 16 odcieniach szarości.

Obie Cassiopeie „napędzane” są procesorami MIPS. W modelu E-100 jest to VR4121 taktowany zegarem 131 MHz, w E-15 – VR4111 z zegarem 69 MHz. Palmtopy wyposażono w 16 MB pamięci RAM i tyleż samo ROM. Zasoby pamięciowe Cassiopeii E-100 zostały rozszerzone 16-megabajtową kartą pamięci umieszczoną w gnieździe CompactFlash. W slocie tym – podobnie jak i w drugim modelu – można również umieścić faksmodem (JK-711MC56), umożliwiający dostęp do Internetu.

Z przodu obudowy znajdują się trzy przyciski, które pozwalają na szybkie uruchomienie niektórych aplikacji. Dwa pierwsze uaktywniają kalendarz oraz terminarz, trzeci – menu, umożliwiające wygodny dostęp do innych programów. Z boku umieszczony jest natomiast klawisz zmieniający palmtopy w cyfrowy dyktafon.

W pamięci ROM zaszyto Windows CE 2.11. Niestety, użytkownicy oczekujący polskiego interfejsu zawiodą się – wersja 2.11 systemu nie została spolszczona. Podobnie rzecz ma się z dokumentacją, którą dostarczono w języku angielskim. Ze względu na identyczne oprogramowanie instrukcje dołączone do obu produktów w zasadzie się nie różnią. Znajduje się tutaj opis użytkowania palmtopa i samego systemu operacyjnego, a także procedur instalacji oprogramowania komunikacyjnego. Na krążkach CD-ROM dostarczonych razem z komputerkami, oprócz pakietu komunikacyjnego Windows CE Services znajdują się kieszonkowe wersje aplikacji: Internet Explorer, Outlook, Word, Access, Excel i PowerPoint, pozwalające na korzystanie niemal ze wszystkich odmian programów biurowych.

Małe wymiary Cassiopei E-100 oraz E-15 sprawiają, że wprowadzenie informacji jest znacznie bardziej uciążliwe niż w przypadku zwykłego komputera, dlatego dwustronna wymiana danych jest koniecznością. Oba palmtopy mogą łączyć się z komputerem stacjonarnym przez interfejs IrDA lub szeregowy. W ten ostatni wyposażone są stacje dokujące, dostarczone razem z urządzeniami oraz oprogramowaniem komunikacyjnym instalowanym na dysku twardym peceta. Po ustawieniu tych samych prędkości transmisji bez problemu udało się nawiązać połączenie z pecetem. Podczas wykonywania kopii bezpieczeństwa plików znajdujących się w pamięci RAM Cassiopei uzyskano średni transfer danych na poziomie 1,8 KB/s dla modelu E-100 oraz 1,6 KB/s dla E-15.

Operację wymiany danych przez port IrDA zbadano, przesyłając plik tekstowy z jednego palmtopa do drugiego. Nawiązanie łączności pomiędzy urządzeniami odbyło się bez problemów i zbiór został przetransmitowany poprawnie. Maksymalny zasięg portu IrDA palmtopów w obu przypadkach wyniósł 150 cm.

Testowany model E-100 wyposażono w nietypowy akumulator litowy (JK-210LT) o pojemności 1400 mAh. Pozwala on na 6,5 godziny działania w normalnym reżimie oraz około trzech godzin w trybie wymiany danych z pecetem. Z powodu niestandardowej konstrukcji nie można zastąpić go bateriami, co poważnie ogranicza przydatność urządzenia w terenie.

w skrócie
Cassiopeia E-100
Procesor: MIPS VR4121, 131MHZ
System operacyjny: WindowsCE2.11
Pamięć: 16MB RAM+16MB ROM
Wyświetlacz: dotykowy LCD, 240×320, 65536 kolorów
Złącza: port RS232 (115,2 kbps), IrDA (115,2 kbps), mikrofon, głośnik, gniazdo słuchawkowe, slot CompactFlash
Zasilanie: zewnętrzny zasilacz, akumulator litowo-jonowy, bateria CR2032
Waga: 255g (z akumulatorem)
Gwarancja: 1 rok
Cena: 3390 zł
plusmałe rozmiary
pluskolorowy ekran
plusklawisze szybkiego startu
minusniestandardowy akumulator
minusbrak polskiego systemu operacyjnego oraz dokumentacji
minuswysoka cena

Cassiopeia E-15
Procesor: MIPS VR4111, 69MHZ
System operacyjny: WindowsCE2.11
Pamięć: 16MB RAM+16MB ROM
Wyświetlacz: dotykowy, podświetlany LCD, 240×320, 16 odcieni szarości
Złącza: port RS232 (115,2 kbps), IrDA (115,2 kbps), mikrofon, głośnik, gniazdo słuchawkowe, slot CompactFlash
Zasilanie: zewnętrzny zasilacz, akumulator NiMH, bateria CR2032
Waga: 190g (z akumulatorami)
Gwarancja: 1 rok
Cena: 2190 zł
plusmałe rozmiary
plusniski pobór mocy
plusklawisze szybkiego startu
minusekran w 16 odcieniach szarości
minusbrak polskiego systemu operacyjnego oraz dokumentacji
Producent: Casio, Japonia http://www.casio.com/
Dostarczył: Zibi, Wrocław tel.: (0-71) 373 50 34, faks: 343 08 23 e-mail: [email protected], http://www.zibi.com.pl/

Pod tym względem lepiej spisuje się Cassiopeia E-15, w której wykorzystano dwa akumulatory typu AAA (325 mAh każdy). Po ich wyczerpaniu można je zastąpić bateriami alkalicznymi o napięciu 1,5 V. Model E-15 konsumuje również mniej energii. Ma to wpływ na maksymalny czas pracy zarówno w trybie normalnym (24,5 h), jak i podczas wymiany danych (5 h). Oba palmtopy można zasilać także z sieci ~220V za pomocą zasilaczy będących na standardowym wyposażeniu.

Ani E-100, ani E-15 nie pozawalają na drukowanie dokumentów bezpośrednio przez port IrDA. Niedogodność tę można jednak ominąć, wysyłając pliki do drukarki podłączonej do peceta.

Podstawowe zalety Cassiopei E-100 oraz Cassiopei E-15 to miniaturowe rozmiary i niewielki ciężar. Oba Palm-Size PC nie należą do najtańszych, ale ich możliwości są duże i zapewniają wygodne i efektywne wspomaganie pracy każdego użytkownika.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.