Satelitarna nić Ariadny

System wyznaczania pozycji GPS, z racji olbrzymich możliwości, znajduje ostatnio coraz więcej zastosowań w codziennym życiu. Podczas podróży samochodem lub wycieczki w góry może zastąpić mapę i jak po sznurku doprowadzić do celu. Dzięki satelitom możliwe staje się szybkie odnalezienie zaginionego bądź ukradzionego pojazdu, sterowanie ruchem czy zaplanowanie optymalnej trasy podróży.

Systemy nawigacyjne bazujące na satelitach GPS (Global Positioning System) są już powszechnie używane w większości krajów świata. Prawie wszystkie marki samochodów oferowane są ze zintegrowanym rozwiązaniem zastępującym mapę i poszerzającym jej możliwości. Wyjeżdżając za granicę, możemy skorzystać z cyfrowych map danego kraju podczas planowania trasy podróży: przenocować w wybranych hotelach, odwiedzić po drodze zabytki, a nawet ominąć korki uliczne.

Zamiast spoglądać na papierową mapę czy plan miasta, można rzucić okiem na niewielki monitor wyświetlający cyfrowy obraz terenu i szybko określić własną lokalizację oraz zaplanować drogę do celu mapa w komputerze

Wykorzystujące system GPS służby specjalne coraz szybciej rozprawiają się ze złodziejami i bezbłędnie lokalizują położenie swoich jednostek. Lokalizacja pojazdów jest również nie bez znaczenia dla straży pożarnej, pogotowia ratunkowego czy firm transportowych. W Japonii systemy oparte na nawigacji GPS sterują nawet komunikacją miejską. Wszystko to dzieje się dzięki opracowaniu odpowiednich map cyfrowych dla danego regionu. Niedługo i w Polsce stanie się możliwe zastosowanie urządzeń nawigacyjnych bazujących na systemie GPS w celu podróży po kraju, rozładowywania korków ulicznych, a także poprawienia działania szeroko pojętego transportu.

Informacje w Internecie
Telnet: http://www.telnet.pl/mon_gps.html
Alpine: http://www.alpine-europe.com/index_nav.html
NavTech: http://www.navtech.com/index.html
VDO Dayton: http://www.vdo.com/
Tele Atlas: http://www.teleatlas.com/
Becker: http://www.trafficstar.de/