Schowek mój widzę…

Jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji systemu Windows jest możliwość przenoszenia informacji pomiędzy aplikacjami za pomocą Schowka. I choć używamy go, nie zdając sobie niemalże sprawy z jego istnienia, czasami ujawnia się pewna niedoskonałość tego narzędzia. Jakie programy mogą sobie z nią poradzić?

Wspomniana wada to możliwość umieszczenia w Schowku tylko jednej porcji informacji. Po skopiowaniu do niego następnego fragmentu, czy to tekstu, czy rysunku, jego poprzednia zawartość zostaje skasowana. Choć nie są to sytuacje częste, jednak zdarza się, że chcielibyśmy umieścić w tej swoistej pamięci podręcznej więcej elementów. Można by je było następnie wklejać do odpowiednich aplikacji bądź w różne miejsca na przykład edytowanego właśnie dokumentu. Ilustracją zastosowania takiego hipotetycznego Schowka niech będzie chociażby wypełnianie dużej liczby formularzy danymi osobowymi, gdzie w stosowne rubryki trzeba wklejać kolejno nazwisko, miejsce zamieszkania itp.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Więcej programów:
http://www.winfiles.com/
http://www.softseek.com/
http://www.task.gda.pl/mamy to na chip-cd 12/99Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Software | Schowek Windows znajdują się wszystkie omawiane programy

Oczywiście szybko zdano sobie sprawę z opisanych powyżej niedoskonałości Schowka. Producent systemu Windows, firma Microsoft, w najnowszej edycji swego pakietu biurowego Office zaimplementowała udoskonalony mechanizm Schowka. Może on przechowywać do 12 elementów, działa jednak tylko w obrębie aplikacji tego zestawu. Na szczęście powstało także wiele programów, działających w całym systemie i zwiększających możliwości standardowego „Clipboardu”.