Sieci pod napięciem

Jeśli firmy zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej zrealizują swe plany, w niedalekiej przyszłości przewody doprowadzające prąd do budynków posłużą jako szkielet sieci zapewniającej każdemu tani dostęp do Internetu.

Pomysł przesyłania danych komputerowych liniami energetycznymi znany jest od dawna. Już w latach 20. firmy energetyczne wykorzystywały tę metodę, przede wszystkim na liniach wysokiego i średniego napięcia, do transmisji danych. W Europie Zachodniej i Ameryce Północnej domowa sieć zasilająca wykorzystywana jest na szerszą skalę od początku lat 80., przede wszystkim do wymiany informacji w ramach systemu X-10, łączącego poszczególne elementy inteligentnych domów (CHIP 11/99), jednak sprawiała ona sporo problemów. Ze względu na zakłócenia pojawiające się w sieci niskiego napięcia, spowodowane pracą różnych urządzeń gospodarstwa domowego, nie można było jej wykorzystywać do transmisji większych ilości danych. Problemów tych można uniknąć dzięki wprowadzeniu technologii cyfrowych. W ostatnim czasie pojawiło się kilka rozwiązań, umożliwiających wykorzystanie sieci zasilającej do transmisji sieciowych w najróżniejszych standardach (USB, Ethernet), oferowanych przez takie firmy, jak Enikia czy Adaptive Networks. Planując wykorzystanie takich urządzeń, należy jedynie zwrócić uwagę, czy są one przystosowane do pracy w warunkach europejskich sieci energetycznych, a więc 220 V, 50 Hz (parametry sieci północnoamerykańskich to 110 V, 60 Hz).

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Comite Europeen de Normalisation Electrotechnique: http://www.gateway.de/knowledge/lexikon/docs/2/f007282.htm
Manchester Test Site:http://www.ticino.com/usr/rtognacca/
Enikia: http://www.enikia.com/
Adaptive Networks: http://www.adaptivenetworks.com/mamy to na chip-cd 12/99Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Internet | Internet przez sieć energetyczną znaleźć można dokument opisujący możliwwości wykorzystania sieci energetycznej do transmisji danych

Inne rozwiązania, takie jak Powerline rozwijana wspólnie przez Ascom i RWE czy Digital Powerline opracowana przez NOR.WEB DPL, mają zapewnić odbiorcom energii elektrycznej dostęp do szeroko rozumianych usług komunikacyjnych (telefonia, Internet, zdalny nadzór nad urządzeniami). Nad technologiami umożliwiającymi przesyłanie danych przez sieci energetyczne pracuje również francuski koncern SGS Thomson.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News