Sieciowy zwrotnicowy

Z chwilą podłączenia routera ISDN wszystkie komputery w naszej firmie lub domu mogą uzyskać bezpośredni dostęp do światowej Sieci. Tego typu urządzenia są niewiele droższe od profesjonalnych modemów ISDN, można je natomiast podłączyć bezpośrednio do firmowej sieci lokalnej.

Większości internautów termin router kojarzy się z urządzeniem, które łączy lokalną sieć w obrębie firmy lub szkoły z dostawcą usług internetowych. Wraz z upowszechnianiem się cyfrowej telefonii ISDN pojawia się coraz więcej routerów z wbudowanym portem BRI (tzw. zintegrowanych urządzeń dostępowych z funkcjami routingu), umożliwiających łączenie się z providerem nie tylko za pośrednictwem łącza dzierżawionego, ale również za pomocą zwykłej, abonenckiej linii ISDN. W takim przypadku router pełni nie tylko swe klasyczne funkcje (tzn. kierowanie przychodzących pakietów należących do różnych protokołów do właściwych sieci), ale także funkcjonuje jako modem ISDN i serwer dostępowy. Biorąc pod uwagę, iż najtańsze tego typu urządzenia kosztują poniżej 2500 złotych, są one znacznie tańsze od tandemu modem ISDN/obsługujący go komputer. W sieci dysponującej takim urządzeniem żaden komputer nie będzie już musiał być wyposażony w modem ani kartę ISDN, gdyż dostęp do Sieci zapewni sam router. Z technicznego punktu widzenia te inteligentne urządzenia stanowią węzły łączące poszczególne sieci. Przechwytują one z lokalnej sieci wszystkie pakiety danych, które nie są przeznaczone dla żadnego komputera z tej sieci. Jeśli w danym momencie nie ma połączenia na zewnątrz, router wybiera numer operatora, automatycznie przekazuje nazwę użytkownika i hasło, a potem – po udanej aktywacji połączenia – przesyła pakiet danych do operatora, który następnie kieruje go do Internetu.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Cisco: http://www.cisco.com/
Microcom/Compaq: http://www.microcom.com/
Ramp Networks: http://www.rampnet.com/mamy to na chip-cd 12/99Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Internet | Routery ISDN znajdują się dokumenty opisujące konfigurację IPMasquerading w Linuksie