Sylwestrowy koszmar?

Krótki test trzech kart rozszerzających mających za zadanie wyeliminowanie problemu y2k w starszych komputerach

Pierwszą datą „kłopotliwą” dla komputerów okazał się 31 grudnia 1969 roku. Rozpowszechnione wówczas systemy IBM 360 odmówiły posłuszeństwa. Teraz

samba centurion y2k

potencjalne problemy grożą całemu komputerowemu światu i związane są ze zbliżającym się rokiem 2000. Wiele starszych systemów używa bowiem sześciocyfrowego formatu zapisu daty – po dwa pola dziesiętne dla dnia, miesiąca i roku. Oznacza to, że kolejny dzień po 31 grudnia 1999 – 01/01/00 – zostanie rozpoznany jako 1 stycznia… 1900 roku. Ponieważ wymiana całego systemu komputerowego jest stosunkowo kosztowna, na rynku pojawiły się nieco tańsze alternatywy dla tych, którzy do tej pory nie poradzili sobie z unowocześnieniem swojego peceta – urządzenia korygujące sprzętową niezgodność z Y2K. „Łatanie dziur” można rozpocząć od testu systemu za pomocą dołączonego oprogramowania – poprawności działania zintegrowanego na płycie zegara czasu rzeczywistego (RTC – Real Time Clock), poprawności obsługi przez BIOS lat z dwójką na początku oraz radzenia sobie z latami przestępnymi. Jeśli którykolwiek z testów zakończy się niepowodzeniem – system wymaga karty rozwiązującej problem.

Karty wyposażone we własne zegary czasu rzeczywistego, podtrzymywane bateryjnie, bardzo łatwo zamontować. Po instalacji w 8- lub 16-bitowym slocie ISA podczas startu systemu na monitorze pojawia się komunikat informujący o poprawnym działaniu i skorygowaniu daty systemowej w celu zapewnienia zgodności z datami późniejszymi niż 31-12-1999. Na każdej karcie znajduje się zestaw zworek. Oprócz funkcji konfiguracyjnych spełniają one również dodatkowe zadania. W Fix It Y2K służą do zgrania lub uaktualniania zawartości CMOS-u oraz blokowania do niego dostępu. W modelu Cybergeddon 2000 pozwalają na ustawienie dodatkowego hasła uniemożliwiającego nieupoważnionym dostęp do zasobów komputera.

w skrócie

Microstar Cybergeddon 2000
Obsługiwane systemy: Intel x86
Maks. częstotliwość podawania właściwego czasu: 18,2 Hz
Gwarancja: 1 rok
Cena: 345 zł
pluspoprawna obsługa lat przestępnych
pluszabezpieczenie hasłem
minuswysoka cena
Producent: Cybergeddon, USA http://www.cybergeddon.co.uk/
Dostarczył: Microstar, Warszawa, tel.: (0-22) 632 58 78, faks: 632 66 94, e-mail: [email protected]

Centurion
Obsługiwane systemy: IBM-PC AT (286 lub wyższy)
Maks. częstotliwość podawania właściwego czasu: 18,2 Hz
Gwarancja: rękojmia 3 miesiące
Cena: 300 zł
pluswbudowana bateria podtrzymująca do 10 lat
plusmożliwość konfiguracji
plusłatwa instalacja
Producent: Micro 2000, USA http://www.micro2000.com/
Dostawca: Samba, Bydgoszcz tel.:/faks: (0-52) 349 55 70 e-mail: [email protected], http://www.samba-inf.pl/

Ultra-X Fix-It Y2K
Obsługiwane systemy: Intel x86, IBM PS/2 286
Maks. częstotliwość podawania właściwego czasu: 1,13 Hz
Gwarancja: 1 rok
Cena: 350 zł
plusłatwa instalacja
plusrozbudowana możliwość konfiguracji
minusniska częstotliwość kontroli czasu
Producent: Ultra-X, USA http://www.uxd.com/
Dostarczył: Ahead PR, Bielsko-Biała, tel.:/faks: (0-33) 814 40 75 e-mail: [email protected]

Choć wszystkie karty skutecznie spełniają swoje zadanie, za cenę, jaką należy wydać na ich zakup, można kupić nową płytę główną zgodną z Y2K. Dopóki więc zostało trochę czasu, warto rozważyć wymianę przestarzałych elementów systemu – przed samym Sylwestrem może już być za późno…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.