Tropiciele informacji

W software'owym Laboratorium CHIP-a przetestowano jak efektywnie działają wyszukiwarki internetowe

Według badań prowadzonych przez analityków Internetu wyszukiwarki i katalogi nie nadążają za dynamiką rozwoju Sieci, pokrywając łącznie 42% jej aktualnych zasobów. Zrozumienie zasad działania różnych narzędzi wyszukujących może jednak pomóc użytkownikowi w dotarciu do szukanej informacji.

Klasyk literatury fantastyczno-naukowej, Stanisław Lem, w opowiadaniu napisanym jeszcze w latach sześćdziesiątych przedstawił wizję wartą przypomnienia. Otóż Trurl i Klapaucjusz, dwaj znamienici konstruktorzy i podróżnicy, zatrzymani zostali przez zbójcę Gembona – osobnika tyleż nieprzyjemnego, co pazernego na każdą postać informacji. Z pułapki wyswobodzili się w sposób prosty, a zarazem genialny. Skonstruowali mianowicie „demona szóstego rodzaju”, cyber-stworzonko wysłuchujące i zapisujące diamentowym pisakiem na papierowej taśmie wszelkie informacje, które po wszechświecie krążą. Oddalili się następnie spokojnie, pozostawiając swego przeciwnika spowitego kilometrami papieru, wsłuchanego w monotonny stukot pisaka, z miną coraz bardziej wydłużoną.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Search Engine Watch: http://www.searchenginewatch.com/
Blue Pages: http://bluepages.atelier.pl/mamy to na chip-cd 12/99Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Internet | Wyszukiwarki internetowe znajdują się offline’owe multiwyszukiwarki, arkusz z wynikami testu w formacie Exel 97 oraz pomoc do serwisu HotBot.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.