Wschód to stan umysłu

Stare chińskie przysłowie mówi, że każda, nawet stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Przeczytanie klasycznego przewodnika z pewnością może pomóc w odpowiednim przygotowaniu się do podróży, jednak to, co znajdziemy na dwóch płytach wydanych przez Optimusa Nexusa, docenią przede wszystkim ci, którzy ponad wszystko cenią kontakt z doświadczonym podróżnikiem. A któż nie lubi barwnych gawęd wiecznych wagabundów?

Orient oczaruje każdego niezwykłą atmosferą, na którą składają się również ciekawe filmy wideo niezwykła atmosfera

Płyta pod tytułem Orient. Praktyczny przewodnik po Azji to w zasadzie opowieść o Wschodzie widzianym oczami Ediego Pyrki. Jeżeli przewodnik, to wyjątkowy, a jeśli pierwszy krok stumilowej podróży, to ekscytujący i niosący posmak tego, co dane będzie nam przeżyć.

Program podzielono na trzy części: Przygotowania, Podróż i

Na miejscu — każda z nich stanowi źródło niestandardowych informacji.

I tak w sekcji przygotowującej przyszłych podróżników do wyprawy, zatytułowanej Planowanie, znajdziemy szczegółowy informator na temat docelowego kraju (stolica, powierzchnia kraju, gęstość zaludnienia, język oficjalny, waluta, telefon kierunkowy, a całości dopełniają przepiękne fotografie). Możemy także rzucić okiem na mapę klimatyczną i dowiedzieć się, jakich oczekiwać temperatur czy opadów, oraz sprawdzić, w jakiej strefie czasowej się znajdziemy. W tej części programu umieszczono również mapę najsłynniejszych zabytków Wschodu, informacje na temat najpiękniejszych plaż, miejsc do nurkowania, tras trekkingowych oraz wskazówki dotyczące zakupów.

wspaniałe zdjęcia Wspaniałe zdjęcia i wyczerpujące komentarze zachęcają do odkrywania tajemnic Wschodu

Kolejny etap przygotowań to Przed wyjazdem. Tutaj również mile zaskoczy nas mnogość i rzeczowość zgromadzonych danych. Od adresów i kontaktów z polskimi placówkami w kraju i za granicą, które w jakikolwiek sposób mogą okazać się pomocne, przez rekomendację dobrych przewodników turystycznych typu „Lonely Planet”, rezerwację biletów lotniczych, miejsc hotelowych, po mnóstwo adresów internetowych związanych z tematem wyprawy.

Listę sprzętu, jaki należy zabrać ze sobą, także najlepiej sporządzić, opierając się na doświadczeniu Ediego Pyrki – jest przemyślana i poparta rzeczowym komentarzem. Zarówno praktyczne wskazówki dotyczące sprzętu fotograficznego, przechowywania go, jak i interesujące spostrzeżenia i uwagi poświęcone temu, co warto, a czego wręcz nie wolno fotografować, także wzbudzają uznanie.

Dla tych, którzy pragną połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli wybrać się w podróż i jednocześnie zarobić parę groszy, opracowano bazę adresów i pomysłów, jak tego dokonać.

Niezwykle ważnym elementem przygotowania do drogi są badania lekarskie, a wiedza o panujących w danym kraju obyczajach dotyczących higieny oraz warunków higienicznych może okazać się niezwykle cenna.

Osoby o romantycznym usposobieniu i skłonne do zakochiwania się (sprzyjają temu egzotyczne krajobrazy…) powinny bardzo wnikliwie przeczytać uwagi o obyczajach seksualnych. Uwaga: chwila miłosnych uniesień przeżyta w nieodpowiednim towarzystwie w niektórych krajach Wschodu może kosztować nas zdrowie, wolność lub nawet życie.

Jeśli jesteśmy już przygotowani, czas na Podróż. W tej części programu również znajdziemy wyczerpujące odpowiedzi na chyba wszystkie pytania mogące nurtować wędrowców. W sekcji Transport przeczytamy wypowiedzi o filozofii podróżowania, środkach transportu i bagażu w podróży (przede wszystkim jego bezpieczeństwie). Autorzy programu przygotowali także kilka przykładowych tras wojaży. Osobno potraktowano problem turystyki samotnych kobiet czy wyprawy z dziećmi.

w skrócie
praktyczny przewodnik po azji - okładkaOrient. Praktyczny przewodnik po Azji
Liczba CD: 2
Język: polski
Wymagania: PC Pentium, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 4x, Windows 9x
plus przebogate, rzeczowe i wyczerpujące źródło informacji na temat Wschodu
plus ciekawe filmy wideo i fotografie
plus dobrze opracowany słownik
minus brak podpisów pod zdjęcia w słowniku
Producent: Optimus Nexus, Gdańsk e-mail: [email protected], http://www.nexus.optimus.com.pl/
Dystrybucja: Optimus, Nowy Sącz tel.: (0-18) 444 05 61 faks: 443 71 85
Cena: 119 zł

Ostatnia część programu dotyczy pobytu Na miejscu. Umieszczono tu na przykład wyczerpujące informacje o azjatyckich noclegach. Warto zaznajomić się z czyhającymi na nieświadomych podróżników niebezpieczeństwami.

Przechodząc zaś do rzeczy przyjemniejszych, dobrze byłoby zapoznać się z religią, obyczajowością i kulturą kraju, do którego się wybieramy. Bez wątpienia zdobyta w domowych pieleszach baza wiadomości dotycząca tych zagadnień ułatwi nam pełniejsze poznanie i zrozumienie Wschodu.

Jak widać, zasoby programu są bardzo bogate, ale to jeszcze nie wszystko. Wspaniałe ilustracje, wyczerpujący słownik, świetne fotografie, gry tematyczne, a nawet przepisy kulinarne dopełniają całości.

Dwie uwagi – interfejs aplikacji czasami wydaje się zbyt „dynamiczny”, a brak podpisów pod zdjęciami w słowniku jest istotnym niedociągnięciem.

Mimo tych drobnych usterek gorąco polecamy Orient. To płyta dla każdego, a na polskim rynku multimediów doprawdy jedyna w swoim rodzaju.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News