Cyfrowe wideo

Krótki test najnowszej cyfrowej kamery wideo firmy Canon

Canon MV20i

to cyfrowa kamera wideo pracująca w nowym standardzie Digital Video (DV). W odróżnieniu od tradycyjnych magnetowidów i kamer VHS, 8 mm czy Hi8, w urządzeniach DV zapis obrazu i dźwięku odbywa się w postaci cyfrowej. Promienie światła trafiające do obiektywu zamieniane są na sygnał elektryczny

canon mv20i

przez matrycę CCD (charge coupled devices). Informacje są następnie przekształcane do postaci cyfrowej, poddawane pięciokrotnej kompresji i zapisywane na taśmie magnetycznej. Używana w kamerach kaseta Mini-DV zbliżona jest wymiarami do pudełka zapałek. Dostępne obecnie kasety mieszczą od 30 do 90 minut nagrań. Szczegóły dotyczące nowej technologii znaleźć można w CHIP-ie 12/99.

Dostarczona do laboratorium kamera charakteryzuje się niewielkimi wymiarami oraz niską masą (650 g z akumulatorami i kasetą). Dzięki ergonomicznemu projektowi obudowy urządzenie bardzo wygodnie leży w dłoni. Obsługa kamery jest niezwykle prosta – do sterowania urządzeniem służy system menu wyświetlany na kolorowym, obrotowym, dwuipółcalowym wyświetlaczu LCD lub wizjerze.

Początkujący użytkownicy mogą posługiwać się kamerą, używając w pełni automatycznego trybu pracy. Bardziej doświadczeni wideoamatorzy skorzystają zapewne z możliwości manualnego wyboru szybkości migawki (wzakresie od 1/25 do 1/4000s), regulacji przysłony, ostrości i ręcznego ustawienia poziomu bieli. W celu zapewnienia wysokiej jakości nagrań dokonywanych „z ręki” kamerę wyposażono w optyczny stabilizator obrazu. Rejestrowane w ten sposób filmy charakteryzują się parametrami lepszymi od realizacji dokonanych za pomocą tańszych kamer, stosujących stabilizatory cyfrowe. Zastosowany obiektyw pozwala na filmowanie przedmiotów z 12-krotnym powiększeniem optycznym, zwiększanym na drodze cyfrowej do 48x.

Dzięki matrycy CCD składającej się z ponad 450000 punktów obraz rejestrowany jest w pełnej rozdzielczości PAL (768×576). Pomimo stosowania pięciokrotnej kompresji stratnej jakość nagrań jest perfekcyjna. Film charakteryzuje się bardzo dobrą ostrością, naturalnymi kolorami i wysokim kontrastem. Doskonałemu obrazowi towarzyszy dźwięk o parametrach przewyższających jakością płytę CD (48 kHz, 16 bitów). Wbudowany mikrofon sterofoniczny zapewnia dobrą jakość rejestracji muzyki i głosu.

W celu przedłużenia czasu nagrania skorzystać można z trybu LP pozwalającego na zmieszczenie materiału dłuższego o 50% w stosunku do nominalnej pojemności kasety. W przeciwieństwie do tradycyjnych magnetowidów VHS zarejestrowane w ten sposób filmy praktycznie nie ustępują jakością nagraniom dokonanym w trybie normalnym. Dzięki zapisowi danych w sposób cyfrowy wraz z nadmiarowymi informacjami korekcyjnymi jakość nagrań nie zmienia się z biegiem czasu. Canon MV20i służyć może także jako cyfrowy aparat fotograficzny – kolejne zdjęcia przechowywane są jako trwające 10 sekund ujęcia nieruchome.

Urozmaiceniu rejestrowanych filmów służyć mogą wbudowane efekty specjalne. Oprócz kilku wariantów przejść między ujęciami (ściemnianie, przesuwanie kadru) użytkownik dysponuje także trybem nagrań czarno-białych lub w „staroświeckim” kolorze sepii.

Do komunikacji ze światem zewnętrznym kamerę wyposażono w wyjścia analogowe (S-Video i kompozytowe) oraz złącze IEEE 1394 (FireWire). W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych kamer konstrukcja Canona MV20i pozwala nie tylko na przesłanie nagrań z kamery, ale także na zapis sygnałów z innych źródeł stosujących protokół IEEE 1394. Cyfrowo wykonana kopia filmu w żaden sposób nie ustępuje jakością oryginałowi. Użytkownik dysponujący komputerem wyposażonym w odpowiednią kartę do montażu wideo dokonać może samodzielnej edycji nagrań. Możliwość sterowania kamery poprzez łącze FireWire pozwala na automatyczne wyszukiwanie na kasecie zadanych fragmentów oraz precyzyjne (z dokładnością do jednej klatki) przenoszenie scen pomiędzy dyskiem twardym a Canonem MV20i. Nagraniom dokonanym w standardzie DV towarzyszy kod czasowy, precyzyjnie określający położenie i kolejność klatek filmu. Podczas całego procesu montażu zarówno obraz, jak i dźwięk pozostają w postaci cyfrowej, co zapewnia bardzo wysoką jakość produkcji.

w skrócie
Canon MV20i
Format nagrań: PAL 768×576
Ogniskowa: 4,1-49,2 mm, zoom optyczny 12x
Przysłona: 1,6-2,5
Migawka: 1/25-1/4000
Minimalne oświetlenie: 1,5 lux
Wyświetlacz: LCD 2,5″, 113 000 pikseli
Matryca CCD: 1/4″, 450 000 punktów
Wyjścia: S-Video, kompozytowe, IEEE 1394
Wejścia: IEEE 1394
Gwarancja: 1 rok
Cena: 7000 zł
plusbardzo dobra jakość obrazu
plusoptyczny stabilizator obrazu
plusergonomiczny kształt
pluspraca w trybie magnetowidu
minuskrótki czas pracy baterii
Producent: Canon, Japonia, http://www.canon.com/
Dostarczył: Canon Pl., Warszawa, tel.: (0-22) 824 50 50, faks: 668 61 15 e-mail: [email protected], http://www.canon.com.pl/

Na uwagę zasługuje sposób przenoszenia nagrań do urządzeń VHS. Canon MV20i potrafi sterować za pomocą wbudowanego nadajnika podczerwieni tradycyjnymi magnetowidami. Bogata baza danych zapewnia współpracę z praktycznie każdym urządzeniem tego typu. Po wydaniu komendy kopiowania kamera sama włączy magnetowid i idealnie zsynchronizuje moment startu odtwarzania obrazu z chwilą rozpoczęcia zapisu.

Wraz z kamerą kupujący otrzymuje zestaw niezbędnych akcesoriów: kasetę wideo, akumulator z ładowarką, pilota oraz komplet kabli. Dostarczony akumulator pozwala tylko na godzinną pracę urządzenia. Firma Canon oferuje jednak nośniki energii o większej pojemności, wystarczające nawet na trzy godziny filmowania. Urządzeniu towarzyszy wyczerpująca, polskojęzyczna instrukcja obsługi.

Canon MV20i to solidna konstrukcja, łącząca funkcjonalność z bardzo wysoką jakością obrazu. Polecić ją można zarówno początkującym wideoamatorom, jak i użytkownikom półprofesjonalnym, poszukującym kamery o bogatych możliwościach i dużej łatwości montażu zarejestrowanego materiału.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.