Dysk zmierzony

Krótki test programu do wykonywania statystyk dotyczących twardego dysku

Pojemności dysków ciągle rosną, a mimo to wiele osób boryka się z problemem braku miejsca na ich HDD. Najlepszym wyjściem byłby zakup nowego napędu, ale nie zawsze jest to możliwe. Przeważnie nie ma też takiej potrzeby, bo wystarczy sprawdzić, co znajduje się na dysku, i usunąć zbędne pliki. Stats99 jest darmowym programem służącym do zbierania i wyświetlania informacji o zawartości dysku twardego. Statystyki te – jedne bardziej, inne mniej przydatne – mogą być wykorzystane w celach optymalizacyjnych, np. przy odzyskiwaniu przestrzeni dyskowej.

Wykresy dostarczają ciekawych informacji o zawartości naszego dysku ciekawe informacje z wykresów

Wśród dostępnych zestawień mamy kolejno: porównanie wielkości partycji, łączną objętość plików według zarejestrowanych typów dokumentów

(nareszcie możemy zobaczyć, ile przestrzeni dyskowej zabierają nam utwory w formacie MP3), histogram wielkości zbiorów (potwierdza się reguła, że w systemie najwięcej jest plików o rozmiarach do 16 KB). Kolejnym przydatnym wykresem jest tzw. cluster overhang, czyli ilość miejsca na dysku tracona przy bieżącym rozmiarze klastra. Program podaje też informacje, jak dużo przestrzeni dyskowej będzie się marnować po zmianie wielkości jednostki alokacji.

Następne trzy wykresy dotyczą czasów dostępu, utworzenia i modyfikacji plików. Jeśli do większości zbiorów na niesystemowej partycji sięgano dwa miesiące wstecz lub dawniej, może to być sygnał, że część programów i danych można usunąć lub zarchiwizować.

w skrócie
Stats99
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0; ok. 2 MB na dysku
pluswiele przydatnych informacji
minussporadyczne błędy powodujące zakończenie działania programu
Producent: Contact Plus, USA http://www.contactplus.com/
Rejestracja: freeware

Niemal każdy wykres w programie można sporządzić według liczby plików bądź ich rozmiarów; wybrać można też typ wykresu – słupkowy, kołowy, liniowy lub zwykły widok tabeli. Ponadto niektóre wykresy można obracać lub płynnie przekształcać z dwuwymiarowego na trójwymiarowy.

Autorzy nie ustrzegli się drobnych błędów – najbardziej zauważalnym jest to, że na wykresie porównawczym rozmiarów partycji megabajty są traktowane jak gigabajty, przez co dyski o rozmiarze poniżej 1024 MB przedstawiane są jako tysiąc razy większe niż w. Pozostałe funkcje programu działają jednak bez zarzutu, czyniąc Stats99 wartościowym narzędziem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.