Ile w jednym?

Krótki test dwu urządzeń pełniących jednocześnie funkcje drukarki, ksera oraz faksu

Faks, ksero, skaner czy drukarka to dziś podstawowe wyposażenie prawie każdego biura. Nietrudno spostrzec, że funkcje tych urządzeń w wielu przypadkach się dublują – wszak telefaks czy kserograf z definicji mają wbudowane moduły skanujące i drukujące. Fakt ten nie uszedł uwadze producentów maszyn biurowych, którzy od dawna wytwarzają urządzenia typu „wszystko w jednym”.

W CHIP Lab przetestowano dwa „kombajny” Hewlett-Packarda: OfficeJet R45 oraz OfficeJet T65. Pierwszy z nich to konstrukcja łącząca w jednej obudowie stołowy skaner A4 i kolorową drukarkę atramentową. Jak można się spodziewać, dodatkową funkcją jest kopiowanie dokumentów. OfficeJet T65 jest przeznaczony

hp officejet r45

do nieco innych zastosowań – oprócz drukarki wbudowano w niego moduł pozwalający na nadawanie i odbieranie faksów. Rozbudowa odbyła się kosztem funkcjonalności skanera, który – podobnie jak zwykłe telefaksy – przyjmuje tylko pojedyncze kartki.

Oba urządzenia zbudowane są na bazie drukarki HP DeskJet 895 (CHIP 2/99) zapewniajacej dużą szybkość i wysoką jakość drukowania. Moduły rozpoznające obraz są już jednak skrajnie odmienne. W przypadku R45 jest to wysokiej klasy skaner płaski (600×2400 dpi), w T65 zainstalowano nie najlepszą „wyżymaczkę” o maksymalnej rozdzielczości 300×600 dpi.

„Kombajny” podłączane są do komputera złączem równoległym, co nie pozwala na jednoczesną komunikację z drukarką i skanerem. Nie ogranicza to jednak potencjału modelu T65, który potrafi wykonywać dwie czynności naraz, np. kopiować dokument i wysyłać faks lub drukować i jednocześnie odbierać faks. To ostatnie zapewnia bufor o pojemności 75 stron, dzięki któremu mało prawdopodobna jest sytuacja, w której np. nie można odebrać faksu w chwili wykonywania innej czynności. Otrzymane dokumenty drukowane są przy pierwszej okazji.

Moduł telefaksowy zainstalowany w T65 wyposażony jest w inną, unikatową cechę. Pozwala na wysyłanie i odbieranie faksów kolorowych zgodnie ze standardem ITU-T30E. Jakość tego typu dokumentów jest bardzo wysoka, kolory są żywe, więc przesyłka pozytywnie wyróżnia się spośród stosu szarej korespondencji. Możliwe jest wysyłanie faksów – w tym kolorowych – bezpośrednio z komputera. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w funkcję taką wyposażyć nowo projektowane faksmodemy, lecz opisywany standard jest jeszcze mało popularny.

W oprogramowanie użytkowe (PhotoRecall Deluxe do katalogowania zdjęć oraz OCR I.R.I.S.) został wyposażony jedynie model OfficeJet T65. Oba urządzenia dostarczane są z driverami TWAIN, ale z racji specyficznej konstrukcji T65 skanować może wyłącznie całe strony A4. Ograniczenia tego pozbawiony jest R45, który daje użytkownikowi możliwość skanowania wstępnego.

w skrócie
HP OfficeJet T65
Skaner: rolkowy A4
Rozdzielczość optyczna: 300×600 dpi
Kodowanie kolorów: 24-bit. kolor/ 8-bit. mono
Skanowanie: jednoprzebiegowe, tylko luźne kartki
Tryby pracy: kolor, szarości, B/W
Drukarka: HP DeskJet 895
Standardy faksu: ITU Group 3 oraz ITU-T30E
Pamięć faksu: 75 stron
Kopiowanie: 25-400% wielkości oryginału
Oprogramowanie: PhotoRecall Deluxe (katalog obrazków), I.R.I.S. OCR
Gwarancja: 1 rok
Cena: 2600 zł
pluswysoka jakość drukarki
plusobsługa kolorowych faksów
plusprosta obsługa
minuszaczep podatny na uszkodzenie

HP OfficeJet R45
Skaner: płaski A4
Rozdzielczość optyczna: 600×2400 dpi
Kodowanie kolorów: 24-bit. kolor/ 8-bit. mono
Skanowanie: jednoprzebiegowe
Tryby pracy: kolor, szarości, B/W
Drukarka: HP DeskJet 895
Kopiowanie: 25-400% wielkości oryginału
Oprogramowanie: brak
Gwarancja: 1 rok
Cena: 2600 zł
pluswysoka jakość drukarki i skanera
plusprosta obsługa
Producent: Hewlett-Packard, USA, http://www.hp.com/go/all-in-one/
Dostarczył: HP Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 608 77 00, faks: 608 76 00 http://www.hp.com.pl/

Uznanie budzi intuicyjność i łatwość obsługi obu urządzeń, jak również ich przemyślana konstrukcja. Jedyną wadę wykryto w modelu T65. Moduł, do którego podłącza się kabel telefoniczny, mocowany jest z tyłu obudowy na dwa zatrzaski. Podczas próby jego wyciągnięcia oba uległy wyłamaniu, instrukcja zaś nie wspomina o takiej operacji ani słowem.

Oba „kombajny” stanowią bardzo interesującą ofertę dla niewielkich firm. Mimo wysokiej ceny (identycznej dla obu modeli), która wciąż jeszcze jest wyższa od sumy cen poszczególnych komponentów, oferują one spore możliwości i oszczędzają miejsce, którego najczęściej nie ma zbyt wiele.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.