Kierunek: integracja!

Wytwórcy sprzętu komputerowego, minimalizując koszty produkcji, umieszczają na płycie głównej coraz to więcej podzespołów. Czy jednak taki zintegrowany „kombajn” spełni oczekiwania użytkowników? W CHIP Lab postanowiliśmy sprawdzić możliwości urządzeń typu all-in-one.

Cechą wyróżniającą pierwsze pecety spośród ówczesnych mikrokomputerów była ich modularna konstrukcja. Ujawnienie przez firmę IBM specyfikacji PC pozwoliło na niezależne projektowanie komponentów przez różnych producentów ispowodowało prawdziwy wysyp różnorodnych części i składanych z nich „klonów” IBM PC. Cennym efektem ubocznym modularnego podejścia okazała się swoboda dopasowania elementów składowych komputera do potrzeb i zasobności portfela użytkowników. Możliwe stało się również płynne, stopniowe unowocześnianie konfiguracji, dziś oczywiste, ale niedostępne dla właścicieli ZX Spectrum czy Atari ST. Modularność wymusza konkurencję producentów komponentów, ta zaś powoduje stałe obniżanie cen i wprowadzanie nowych technologii.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Producenci chipsetów:
http://www.ali.com.tw/
http://support.intel.com/
http://www.sis.com.tw/
http://www.via.com.tw/mamy to na chip-cd 1/2000Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-e w dziale CHIPLab | Zintegrowane płyty główne znajdują się programy użytkowe oraz sterowniki do opisywanych płyt głównych