Komputer za cholewą

Dominacja komputerów na biurkach dobiega końca. Wędrować po Internecie można już dziś za pomocą telefonów komórkowych, a za kilka lat funkcję tę będą realizowały chipy wszywane w ubrania.

Ta futurystyczna wizja spełnia się na naszych oczach: pierwsze miniaturowe komputery są już wykorzystywane w praktyce. Punktem, w którym teraźniejszość staje się przyszłością, jest granica między USA i Meksykiem.

Najmniejszy na świecie serwer WWW firmy JUMPtec mieści się w pudełku od zapałek i nie potrzebuje chłodzenia najmniejszy serwer www na świecie

Dave Morgan stoi za niebieskim chevroletem i głośno odczytuje jego numer rejestracyjny: 3GXB2059. Po przeczytaniu wszystkich liter i cyfr na miniaturowym wyświetlaczu umieszczonym w pobliżu lewego oka Dave’a pojawiają się dane dotyczące pojazdu. W ciągu kilku sekund strażnik graniczny Morgan jest w stanie stwierdzić, czy samochód i tablice rejestracyjne są ze sobą zgodne. Może on również odczytywać policyjne dane na temat kierowcy, np. dotyczące wcześniejszej karalności lub posiadania broni. Na podstawie uzyskanych informacji Dave Morgan jest w stanie przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności podczas kontroli samochodów na amerykańsko-meksykańskiej granicy koło San Diego.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
MIT Wearable Computing:http://www.media.mit.edu/wearables/
Intrabody Signalling:http://www.media.mit.edu/physics/projects/pan/pan.html/
Stanford Wearable Computing Laboratory:http://wearables.stanford.edu/main.html/
Body Wearable Computer Application:http://www.media.mit.edu/~nitin/NomadicRadio/index.html/
Projekt VUMAN:http://www.cs.cmu.edu/afs/cs.cmu.edu/project/vuman/www/home.html/
Nomadic Radio:http://www.media.mit.edu/~nitin/NomadicRadio/index.html/
Xybernaut:http://www.xybernaut.com/
JUMPtech:http://www.jumptec.com/
Gemplus:http://www.gemplus.com/
InfoChams:http://www.infocharms.com/
Philips:http://www.design.philips.com/Neil Gershenfeld, When Things Start to Think, Henry Holt & Company 1999

Za pomocą przenośnego systemu komputerowego sprawdzane jest 90 procent wszystkich samochodów, które przejeżdżają przez przejście graniczne w kierunku Tijuany. Wcześniej możliwa była tylko wyrywkowa kontrola zaledwie co czwartego pojazdu. Samo przejście graniczne stało się znacznie bezpieczniejsze – skończyły się strzelaniny. Przemytnicy samochodów i narkotyków przenieśli się w inne miejsca.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News