Magia większego ekranu

Aby uchronić użytkownika przed zgubnym wpływem długotrwałej pracy przed monitorem, współczesne urządzenia tego typu – oprócz coraz lepszej jakości obrazu – cechuje zgodnośćz bardzo rygorystycznymi normami bezpieczeństwa.

W trosce o własne zdrowie i odpowiedni komfort pracy powinno się zadbać o stanowisko robocze. Do niedawna większość komputerów domowych wyposażano w monitory 14-calowe. Dziś obowiązującym minimum jest 15 cali, ale w poważniejszych zastosowaniach wykorzystuje się urządzenia z kineskopami o przekątnej co najmniej 17 lub 19 cali. Przekątna ekranu nie jest jedynym parametrem, którym należy się kierować przy zakupie. Obecnie sprzedawane monitory korzystają z kineskopów z jedną z kilku rodzajów masek. Najczęściej spotyka się lampy CRT (Cathode Ray Tube – lampa kineskopowa) z maską perforowaną, szczelinową (Trinitron lub Diamondtron) lub kratową (CromaClear – NEC). Maski kineskopów pokrywane są coraz doskonalszymi warstwami eliminującymi niepożądane odblaski i refleksy. Najnowsze modele monitorów 17- i 19-calowych charakteryzują się wysokimi częstotliwościami odświeżania pionowego i poziomego, spełniają wymagania najnowszej normy TCO ’99 i wyposażone są w system sterowania OSD. Dzięki spadkowi cen urządzenia te są dostępne coraz szerszej rzeszy użytkowników. W laboratorium przeprowadzono test 70 modeli, który pomoże w wyborze egzemplarza odpowiedniego dla naszych potrzeb.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Informacje o monitorach: http://monitory.koti.com.pl/mamy to na chip-cd 1/2000Na dołączonym do tego numeru CD-ROM-ie w dziale CHIPLab | Monitory znajdują się sterowniki i dokumentacja do wybranych urządzeń

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News