Pitagoras w Sieci!

Mimo powszechnej dostępności wszelkich informacji w Internecie wciąż są dziedziny, które do tej pory były nieco dyskryminowane. Język HTML nie zawiera bowiem znaczników ułatwiających prezentowanie skomplikowanych wyrażeń matematycznych.

Notacja matematyczna należy do najlepiej opisanych i sformalizowanych struktur. Niestety, cechuje się również bardzo rozbudowanym i skomplikowanym zapisem. W równaniach matematycznych stosowanych jest wiele symboli nie mieszczących się w zestawie ASCII, wyznaczającym standard dla znaków stosowanych w szeroko pojętej informatyce. Alfabet grecki został tu wymieszany ze znakami łacińskimi, a kreski ułamkowe, pierwiastki czy macierze stanowią dodatkowy – jeśli nie największy – problem podczas prezentacji dokumentów elektronicznych zawierających wzory matematyczne.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Specyfikacja Mathematical Markup Language (MathML) 1.01:http://www.w3.org/TR/REC-MathML
Przeglądarka obsługująca MathML, zawierająca prosty generator kodu:http://www.w3.org/Amaya/
Komercyjne wtyczki (plug-ins) do najpopularniejszych przeglądarek internetowych:http://www.software.ibm.com/techexplorer/mamy to na chip-cd 1/2000Na dołączonym do tego numeru CD-ROM-ie w dziale CHIP-offline | Internet | MathML znajduje się oficjalna specyfikacja języka MathML, przeglądarka Amaya, wtyczki do przeglądarek oraz konwertery z TEX-a i LaTEX-a do MathML-a