Serwery na smyczy

Zaawansowane narzędzie do zarządzania serwerami NetWare – takie zdanie widnieje w oknie startowym programu AdRem Server Manager 3. Brzmi to dość groźnie i może sugerować, że produkt kierowany jest jedynie do profesjonalistów. W rzeczywistości Server Managerem może posługiwać się każdy – zarówno początkujący administrator, jak i novellowy guru.

Server Manager pozwala przeprowadzić analizę porównanawczą dwóch serwerów NetWare porównanie dwóch novellów

Wcześniejsze wersje programu były już opisywane na łamach CHIP-a (np. w nr. 4/99). Obecnie zajmiemy się usprawnieniami wprowadzonymi do nowej edycji pakietu. Starsze wydanie ASM umożliwiało na bieżąco śledzenie obciążenia pamięci i procesora. Teraz mamy do wyboru trzy okna, przedstawiające interesujący nas parametr (np. połączenia, otwarte pliki, obciążenie pamięci, procesora, zajętość dysków czy też pamięci podręcznej, ilość pakietów wysyłanych i odbieranych przez serwer). W każdej chwili można również uzyskać informacje o obciążeniu serwera w ciągu ostatniej godziny czy doby.

W menu głównym programu pojawiła się nowa zakładka – Zaawansowane. Znajdziemy na niej polecenie służące do dystrybucji plików czy poleceń konsoli do wielu serwerów jednocześnie. Za pomocą komendy Analizuj dokonamy analizy porównawczej wybranych serwerów.

w skrócie
adrem server manager - okładkaAdRem Server Manager 3
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x; ok. 10 MB na dysku
plus możliwości pełnej konfiguracji parametrów serwera
plus funkcja zarządzania wieloma serwerami jednocześnie
Producent: AdRem Software, Kraków, tel./faks: (0-12) 423 16 31, e-mail: [email protected], http://www.adrem.com.pl/
Cena: ok. 1800 zł (wersja standard); ok. 3000 zł (wersja klient-serwer)

W starszej wersji programu nie dało się wyświetlić zawartości kilku węzłów sieci jednocześnie. Obecnie istnieje taka możliwość.

Kolejną nowością programu jest bardzo porządnie wykonana i stabilnie działająca 32-bitowa zdalna konsola. Administrator ma obecnie możliwość sporządzenia listy plików należących do określonego użytkownika. Niestety, program nie pozwala na wydruk sporządzonej listy czy też np. zapisanie jej do zbioru tekstowego.

Program jest niezastąpionym wręcz pomocnikiem administratora serwerów NetWare. Za pomocą narzędzia firmy AdRem można zarządzać i monitorować serwer z pominięciem wielu programów dostępnych jedynie z poziomu konsoli. Wypada zgodzić się z jury konkursu

Novell Developers’ Contest — w nim właśnie Server Manager 3 zdobył pierwszą nagrodę.