Szukam Cię

Krótki test aplikacji wykorzystującej usługę komunikacyjną ICQ, ale działającą pod Linuksem!

ICQ to jedna z najpopularniejszych internetowych aplikacji komunikacyjnych. Firma Mirabilis oferuje swój program w wersjach dla kilku platform, ale nie ma wśród nich na przykład Linuksa. Nie dziwi więc fakt, że jak grzyby po deszczu powstają klony ICQ dla tego systemu – jednym z nich jest Licq, czyli ICQ dla Linuksa.

Pierwsze wersje aplikacji działały w trybie tekstowym. Aktualna edycja pracuje w środowisku graficznym, wykorzystując popularne biblioteki Qt. Do prawidłowego działania programu konieczne jest skompilowanie ich w taki sposób, aby obsługiwały formaty GIF oraz XPM. Jeśli tego nie zrobimy, okaże się, że aplikacja nie wyświetla prawidłowo tekstur.

Zmieniając wygląd Licq, możemy nie tylko zamieniać tekstury, ale także ustawić w dowolnym miejscu przyciski inny wygląd ale to ten sam licq

Aplikacja zaopatrzona jest w system wtyczek umożliwiających dowolną modyfikację jej wyglądu możemy zamienić tekstury stanowiące tło okna programu, dowolnie rozmieś-cić przyciski: menu oraz zmiany statusu. Do prawidłowej pracy Licq wymaga, aby obecny był przynajmniej jeden plug–in – odpowiedni plik jest dostarczany razem z programem.

Jeśli dysponujemy już swoim numerem UIN, pierwszą czynnością, którą należy wykonać po uruchomieniu aplikacji, jest uzupełnienie listy kontaktowej. Można to zrobić, przeszukując bazę danych znajdującą się na serwerze firmy Mirabilis. Jeśli jednak byliśmy użytkownikami programu ICQ lub jednej z jego wersji dla Linuksa (Micq lub ICQJava), Licq umożliwia zaimportowanie listy kontaktowej z tych aplikacji.

w skrócie
Licq 0.71
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Linux z X Window, biblioteka Qt 1.41 lub nowsza; ok. 1 MB na dysku
pluszgodność z oryginalnym ICQ
plusmożliwość zmiany wyglądu aplikacji
pluskonwertery listy kontaktowej
minusbrak możliwości rejestracji nowego użytkownika oraz modyfikacji danych osobistych na serwerze firmy Mirabilis
Producent: Graham Roff, USA, http://www.licq.org/
Rejestracja: freeware

Najpoważniejszym minusem programu jest brak umiejętności dokonywania rejestracji nowych użytkowników. Jeśli dopiero zaczynamy pracę z ICQ (lub jego klonami) bądź chcemy zmienić swoje dane personalne na serwerze firmy Mirabilis, należy użyć oryginalnego programu pracującego pod kontrolą systemu Windows lub takiego klonu tego narzędzia, który obsługuje te funkcje. Jednak gdy staniemy się już szczęśliwymi posiadaczami numeru UIN, dalsza praca z Licq będzie przebiegać bez większych problemów. Program jest bowiem doskonałą propozycją dla użytkowników Linuksa chcących komunikować się ze znajomymi używającymi „icka”.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.