Wielkie odchudzanie

W software'owym CHIPLabie przetestowano 16 programów archiwizujących pliki

Programy nazywane popularnie „pakerami” spełniają w istocie dwie funkcje: pozwalają zarządzać archiwami plików oraz – dzięki kompresji – oszczędnie wykorzystywać nośniki danych.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że duży plik graficzny czy też tabela z bazy danych nie zawsze udaje się „zrzucić” na jedną dyskietkę. Z tego powodu dość wcześnie pojawiły się narzędzia tworzące archiwa zdolne pomieścić zbiory o pokaźnych rozmiarach na wielu dyskietkach. DOS-owy BACKUP był odpowiednikiem archiwizera TAR, znanego użytkownikom systemów uniksowych. Pomyślano także o programach potrafiących zmniejszyć objętość składowanych informacji.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Opisy, testy porównawcze archiwizerów:http://act.by.net/http://www.kki.net.pl/fgf/kompresja/
Dodatkowe informacje na temat kompresji danych:
http://www.internz.com/compression-pointers.html http://www.tcs.uni.wroc.pl/~mirekk/lehre/kompresja98/notatki.html
http://www.cs.sfu.ca/undergrad/CourseMaterials/CMPT365/material/notes/contents.htm
Mirror serwisu elf, udostępniający większość znanych archiwizerów:
#

D. Pindraszak: Archiwizatory, kompresja danych, MIKOM, Warszawa 1998

mamy to na chip-cd 1/2000Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Software | Archiwizery znajdują się programy, które wzięły udział w teście, kilka dodatkowych narzędzi oraz arkusz z wynikami testu w formacie Excela 97

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.