Czas wymagań

Krótki opis multimedialnej aplikacji należącej do działu programów uczących nasz rodzimy język

Żyjemy w czasach wielkich wymagań. Stawiamy je sobie sami i stawiają je przed nami inni. Pragniemy być coraz mądrzejsi, sprawniejsi, piękniejsi, młodsi. Chcąc zrealizować wszystkie marzenia, chcemy jednocześnie, by stało się to możliwie szybko. Szybko czytamy, szybko się uczymy, szybko żyjemy. Pośpiech to signum temporis i nie pora zastanawiać się, czy to źle czy dobrze – tak jest.

Przed twórcami nowoczesnych podręczników stoi ogromne wyzwanie – sprostać wymaganiom współczesnego odbiorcy. Autorzy podręczników dla młodzieży są w szczególnie trudnym położeniu. Jak powinien wyglądać doskonały podręcznik multimedialny? Musi być przede wszystkim ciekawy i różnić się czymś od papierowego odpowiednika. Na tropach języka polskiego to program dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Tytuł sugeruje, że użytkownicy mogą się spodziewać przynajmniej odrobiny sensacji i że w atmosferze tajemniczości będą zdobywali wiedzę z zakresu języka polskiego.

W tym pomieszczeniu znajduje się wszystko, czego potrzebujemy, by podążyć „tropem języka polskiego”. A gdzie dojdziemy? podążanie tropem polskiego języka

Na płycie znajdziemy podręcznik do gramatyki i wypisy z literatury. Około 600 testów i ćwiczeń. Są to zarówno testy ortograficzne, sprawdzające wiedzę z zakresu fleksji, składni, słowotwórstwa i fonetyki, jak i testy znajomości literatury. Użytecznymi elementami są z pewnością słowniki – pojęć gramatycznych i literackich. W czasie pracy z programem można także skorzystać z opcji Dobre rady i wzbogacić swą wiedzę na tematy związane z obecnie opracowywanym zagadnieniem. Dla uczniów, którzy przeklinają ortografię polską, niezwykle atrakcyjna może okazać się wypowiedź Brunona Jasieńskiego na temat tejże gałęzi wiedzy.

Interesujące materiały uzupełniające wiedzę podręcznikową znajdziemy w Multimediach. Na szczególną uwagę zasługują oryginalne nagrania wypowiedzi i recytacji wybranych utworów pisarzy i poetów polskich, pochodzące ze zbiorów Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Użytkownicy mogą wysłuchać wierszy Różewicza, Miłosza, Iłłakowiczówny, Białoszewskiego czy Gałczyńskiego w wykonaniu samych autorów. Także wypowiedzi Herberta i Miłosza na temat twórczości. Znajdziemy tutaj portrety ludzi literatury, ich karykatury, ilustracje i pamiątkowe zdjęcia, reprodukcje sławnych obrazów, a nawet takie ciekawostki jak reprodukcja opakowania cukierków z wizerunkiem Mickiewicza i Sienkiewicza.

Uczniom udostępniono 50 króciutkich biografii pisarzy i poetów – przedstawicieli literatury polskiej i światowej.

Należałoby się zastanowić, czy zamieszczanie na płycie „wzorów wypracowań” jest rzeczywiście dobrym pomysłem. Niestety, trzeba stwierdzić, że w wydawnictwach tego typu stało się to już normą…

w skrócie
na tropach języka polskiego - okładkaNa tropach języka polskiego
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC Pentium, Windows 9x/NT, napęd CD-ROM 8x, ok. 30 MB na dysku
plusinteresujące fragmenty nagrań ze zbiorów Archiwum Dokumentacji Mechanicznej
plusimponująca liczba testów sprawdzających umiejętności z zakresu literatury i gramatyki
minusmało urozmaicona formuła programu
Producent: EDGARD Multimedia, Warszawa, tel.: (0-22) 857 44 32, e-mail: [email protected], http://www.edgard.com.pl/
Cena: 79 zł

Na kolorowym opakowaniu możemy przeczytać, że „program w skuteczny i nowatorski sposób przekazuje wiedzę”. Na temat skuteczności zdobywania wiedzy z dość oczywistych względów trudno dyskutować, jeśli jednak idzie o nowatorstwo, pojawiają się pewne wątpliwości. Zastanawia bowiem, na czym to nowatorstwo się zasadza? Autorzy chyba nie mieli na uwadze jedynie nośnika, na którym zgromadzono książkową wiedzę.

Jeśli jednak chodzi o atmosferę sensacji i tajemniczości, możemy być bardzo rozczarowani. Wprawdzie autorzy zapewniają, iż „gwarancją ciekawych przygód są tajemniczy Detektyw, rezolutna Asia i ciekawski Mateusz”, ale nie spodziewajmy się tych przygód zbyt wielu, o ile w ogóle jakaś nam się przydarzy. Poza krótką i dość monotonną introdukcją z udziałem tych postaci użytkownicy nie będą mieli zbyt wielu okazji do zgłębiania tajników ich osobowości, a o niezapomnianych przeżyciach można zapomnieć od razu.

Ten program to zwyczajny, trochę nudny podręcznik, tyle tylko że w wersji elektronicznej.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.