Danmere Backer32

Karta Backer32, współpracująca z magistralą ISA, pozwala przekształcić magnetowid VHS w system archiwizujący dane komputerowe. Jej instalacja, wspomagana przetłumaczoną na język polski instrukcją, przebiega szybko i łatwo. Konfigurację urządzenia (adresy we/wy i kanału DMA) przeprowadza się za pomocą zworek, ale ich domyślne ustawienie zapewnia bezkonfliktową pracę z większością pecetów.

Aplikacja do obsługi urządzenia przypomina Eksploratora Windows. W oknie zaznacza się archiwizowane pliki i katalogi, decyduje o stopniu kompresji iszybkości transferu. Deklarowany transfer 9 MB/min osiągany jest praktycznie tylko w przypadku składowania plików, które łatwo poddać kompresji (np. dokumenty tekstowe). Dla typowej archiwizacji (różnorodne dane) szybkość zapisu nie przekracza 5,2 MB/min. Na 180–minutowej kasecie wideo mieści się więc około 900 MB danych.

w skrócie
Danmere Backer32
Magistrala: ISA
Gniazda: we/wy wideo (cinch)
Maks. transfer: 9 MB/min
Pojemność: do 900 MB na taśmie 180 min
Sterowniki: Windows 3.1x/9x
Gwarancja: 3 lata
Cena: 200 zł (z kosztami wysyłki)
plus współpraca z magnetowidami PAL i NTSC
plus prosta instalacja
plus szeroki zakres adresów we/wy
minus długi czas archiwizacji
minus konieczność precyzyjnego ustawienia taśmy w magnetowidzie
Producent: Danmere, Wielka Brytania, http://www.danmere.com/
Dostarczył: Korsarz, Warszawa tel.: (0-22) 641 10 73, faks: 641 10 73 e-mail: [email protected], http://www.korsarz.ids.pl/

Pliki kodowane są na ścieżkach wizyjnych taśmy wideo. Na początku każdej sesji nagrywany jest obraz (nagłówek) z datą i godziną, co ułatwia odszukanie właściwego archiwum. Niewielki kłopot może sprawiać konieczność precyzyjnego ustawienia taśmy w magnetowidzie. Wczytywanie danych przebiega sprawnie – podczas testu wszystkie pliki zostały odtworzone bezbłędnie.

W porównaniu z innymi domowymi sposobami archiwizacji (CD-RW, ZIP) karta Backer32 wyróżnia się dużą pojemnością i stosunkowo niską ceną. Jednak pod względem szybkości, wygody, łatwości i bezpieczeństwa odtworzenia archiwum na innym komputerze zdecydowanie przegrywa z nowszymi rozwiązaniami.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News