Dobrze, lecz krótko

Krótki opis aparatu cyfrowego o rozdzielczości ponad miliona pikseli

Agfa CL30

to cyfrowy aparat fotograficzny ze złączem USB, którego matryca CCD zawiera niemal milion pikseli. Pozwala ona wykonywać zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości optycznej 1152×864 punkty, którą można zwiększyć do 1440×1080 za pomocą oprogramowania wykorzystującego technologię PhotoGenie.

Zdjęcia zapisywane są na wymiennych kartach pamięci CompactFlash o pojemności od 2 do 96 MB. Wraz z aparatem nabywca otrzymuje jedną czteromegabajtową kartę. Niestety, bardziej wymagający użytkownik zmuszony będzie do zakupu dodatkowego nośnika o znacznie większej pojemności (pojemna karta CompactFlash 8 MB kosztuje ok. 370 zł, 15 MB – ok. 600 zł). Dołączona do zestawu karta wystarcza na zapisanie jedynie sześciu zdjęć o najwyższej jakości lub 36 w rozdzielczości 640×480 pikseli.

Obsługa aparatu jest bardzo prosta – modyfikacji wszystkich jego ustawień dokonuje się za pomocą menu. Dostępne opcje wyświetlane są na kolorowym ekranie LCD o przekątnej 46 mm.

Jakość wykonywanych zdjęć jest dobra. Fotoamatorzy korzystać mogą z automatycznego trybu pracy. Bardziej zaawansowani użytkownicy ucieszą się z możliwości ręcznego ustawienia ostrości, czasu otwarcia migawki czy modyfikowania tzw. równowagi bieli (white balance). Nie zapomniano także o funkcji zapamiętywania ustawionej ostrości.

w skrócie
ePhoto CL30
Format zdjęć: 1440×1080 z oprogramowaniem PhotoGenie, 1152×864, 1024×768, 640×480
Ogniskowa: 43 mm, zoom optyczny 2x
Przesłona: 2,8-8,0
Migawka: 1/30-1/700
Czułość ISO: 100
Pamięć: karty CompactFlash
Wyświetlacz: 1,8″
Matryca CCD: 1 milion punktów
Wyjścia: USB, szeregowe, telewizyjne (wideo)
Gwarancja: 1 rok
Cena: 2195 zł
plusdobra jakość zdjęć
pluszłącze USB
minusduży pobór prądu
minusmała pojemność dołączonej karty pamięci
Producent: Agfa, Belgia http://www.agfa.com/
Dostarczył: Agfa Polska, Warszawa, tel.: 0-800 120 042 faks: (0-22) 541 90 01 e-mail: [email protected], http://www.agfa.com.pl/

Do przesyłania fotografii do pamięci komputera PC wykorzystać można zarówno tradycyjne złącze szeregowe (porty COM), jak i magistralę USB. W przypadku portów USB jedna klatka o najwyższej rozdzielczości wysyłana jest w ciągu zaledwie 12 sekund. Przesłanie obrazów w rozdzielczości 640×480 pikseli trwa niespełna dwie sekundy. Dla złącza szeregowego RS-232 podane czasy transmisji są ośmiokrotnie dłuższe. Dołączony program PhotoWise umożliwia nie tylko kopiowanie zdjęć, ale także ich katalogowanie i prostą obróbkę. Uzupełnieniem pakietu są sterowniki TWAIN.

Duży pobór prądu to główna wada prezentowanego aparatu. Komplet czterech zwykłych baterii alkalicznych ulega wyczerpaniu po wykonaniu około 15 zdjęć (z włączoną lampą błyskową i wyświetlaczem LCD). Producent zaleca więc stosowanie akumulatorków, drogich ogniw typu high-drain (baterie o przedłużonej żywotności) lub zewnętrznego zasilacza. Zastosowanie takich alternatywnych źródeł zasilania pozwala na bezproblemowe wykonanie 35 zdjęć. Wraz z kompletem baterii aparat waży 382 g.

Podczas testu urządzenie pracowało poprawnie, jednak zdarzyło się mu dwukrotnie zawiesić w trakcie wykonywania zdjęcia. Na szczęście wcześniej zgromadzone ujęcia nie uległy zniszczeniu i po ponownym włączeniu aparat był gotowy do dalszej pracy.

Agfa CL30 to z pewnością interesujący cyfrowy aparat fotograficzny ze złączem USB. W trakcie jego eksploatacji może się okazać, że niezbędne są pojemniejsze karty CompactFlash – o czym warto pamiętać przy kalkulowaniu kosztów zakupu.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.