DVD jeszcze szybsze

Zestawienie pięciu napędów DVD-ROM odczytujących wirujące krążki już z 10-krotną prędkością

Postęp technologiczny w produkcji napędów DVD-ROM następuje równie szybko jak kiedyś przy czytnikach płyt CD-ROM. Największą wydajność zapewniają obecnie modele DVD odczytujące dane z 10-krotną prędkością i osiągające transfer do 13 850 KB/s! (13,85 MB/s).

Wygląd zewnętrzny napędów firm Acer, AOpen i Pioneer jest niemal identyczny, jedyna widoczna różnica dotyczy modelu DVP 1040A, w którym do podawania płyty zastosowano standardową tackę. Pozostałe dwa urządzenia ( DVD-1040Pro oraz DVD-104S ) wyposażono w wygodny i funkcjonalny slot-in (płytę wkłada się do specjalnego otworu).

We wszystkich trzech powyższych urządzeniach jednakowo wygląda blok ze zworkami służącymi do konfiguracji. Trzy pierwsze jumpery służą do wyboru odpowiedniego trybu pracy – master lub slave. Dwa pozostałe opisane zostały jako zarezerwowane, bez słowa komentarza na temat ich przeznaczenia. Co ciekawe, gdy przed pierwszym uruchomieniem napędu DVD na ostatnią parę pinów zostanie założona zworka, wówczas nie uaktywni się sprzętowa blokada regionu.

Problem z hardware’owym zabezpieczeniem stref regionalnych dotyczy wąskiego grona użytkowników, korzystających z płyt sprzedawanych w innych krajach, np. USA (region pierwszy). Z prezentowanych modeli tylko napędy firm Samsung i Philips nie miały blokady. Pozostałe egzemplarze pozwalały na pięciokrotną zmianę regionu.

Poza obsługą standardu DVD testowane napędy bez problemów odczytują dane z płyt CD–ROM. Choć wczesne wersje DVD-ROM-ów ustępowały pod względem wydajności czytnikom CD-ROM, to nowe modele mają już zbliżone prędkości odczytu. Należy podkreślić fakt, że wszystkie prezentowane napędy uzyskiwały transfery oraz czasy dostępu zgodne z deklarowanymi przez producentów. Maksymalne transfery zmierzone w CHIP Lab dla standardowych srebrnych krążków dochodzą do 6 MB/s (40x). Najszybsze napędy DVD (AOpen, Acer oraz Pioneer) uzyskiwały czasy dostępu poniżej 100 ms.

W testach najwięcej problemów sprawił odczyt złotej płyty CD-R (modele firm Philips i Samsung) oraz test korekcji błędów – napęd PCDV632, niestety jako jedyny, nie przekroczył granicy 1 MB/s. Z korekcją błędów drobne problemy miały Acer DVP 1040A oraz AOpen DVD-1040 Pro.

Ciekawą ofertą dla użytkowników posiadających mniej wydajne komputery lub karty graficzne jest Philips PCDV632. Sprzedawany jest on wraz ze sprzętowym dekoderem MPEG-2 RealMagic Hollywood Plus, a cena całego zestawu wynosi 970 zł.

dane techniczne i wyniki testu
ModelAcer DVP 1040A
acer dvp 1040p
AOpen DVD-1040 Pro
aopen dvd-1040
Philips PCDV632
philips pcdv632
Pioneer DVD-104S
pioneer dvd 104s
Samsung SD-608
samsung sd-608
Producent:Acer, TajwanAOpen, TajwanPhilips, HolandiaPioneer, USASamsung, Korea
http://www.acerperiphe
rals.com/
www.aopen
.com.tw/
www.phi
lips.com/
www.pioneer-
eur.com/
www.samsung-
storage.com/
Dostarczył:Cezar, LegnicaCalifornia Computer, WarszawaPhilips Polska, WarszawaAllcom, WrocławCadena Systems,Swarzędz-Jasin
tel.:(0-76) 866 50 00(0-22) 668 02 00(0-22) 571 05 71(0-71) 373 49 67(0-61) 817 30 22
faks:866 50 01668 02 40571 05 71359 52 72817 30 50
e-mail:[email protected]
cezar.com.pl
[email protected]
fornia.pl
[email protected]
philips.com
[email protected]
poland.com
[email protected]
cadena.com.pl
http://www.ce
zar.com.pl/
www.cali
fornia.pl/
www.pc.be
.philips.com/
www.all
com.pl/
www.cade
na.com.pl/
Gwarancja [miesiące]:1212121212
Cena [zł] (z VAT-em)600615460440500
Prędkość nominalna CD-ROM/DVD-ROM [krotność]40x/10x40x/10x32x/6x40x/10x40x/8x
Czas dostępu CD-ROM/DVD-ROM [ms]80/100b.d./b.d.85/11080/110100/110
InterfejsATAPIATAPIATAPIATAPIATAPI
ATAPI: maks. tryb (PIO/DMA)UDMA/33UDMA/33PIO-4, DMA-2UDMA/33PIO-4, DMA-2
Bufor [KB]512512256512512
Wyjścia dźwiękowe
analogowe/cyfrowe/słuchawkowe+/-/++/+/++/+/-+/+/++/+/+
Sposób podawania płytytackaslot-intackaslot-intacka
Kabel sterujący/audio-/+-/++/+-/--/+
Pomiary
Prędkość odczytu z płyty CD-ROM [KB/s]33823352209034573359
Złota [KB/s]29163352157529632116
Zielona [KB/s]31463462398634623316
Niebieska [KB/s]34333461398334023332
CD-RW [KB/s]22922288232622881152
CD-audio [KB/s]18901890103518903600
Czas dostępu do płyty CD-ROM [ms]899212294102
Złota [ms]899212288162
Zielona [ms]947912481102
Niebieska [ms]98841218699
CD-RW [ms]988910394149
Prędkość korekcji [KB/s]1593108870523401183
Skuteczność korekcji [%]9998100100100
DVD Tach (płyta DVD-ROM)
Prędkość minimalna [KB/s]55415561341655624572
Prędkość maksymalna [KB/s]13 31713 368821613 37311 010
Prędkość średnia [KB/s]99009936610599378175
Obciążenie CPU przy prędkości 1x/2x/4x [%]7/13/317/13/267/13/257/13/299/18/33
Wydajność (POWER)189,0 189,6 149,0 204,1 188,3
Możliwości/cena (ECONO)124,8 123,9 120,4 148,0 134,0
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.