DVDzagrożone?

W niedalekiej przyszłości być może będziemy korzystać z nośników o pojemności... bagatela 140 GB

Z trudem torująca sobie drogę na rynku technologia DVD doczekała się potężnego rywala. Opracowana przez firmę C3D metoda zapisu fluorescencyjnego pozwala na produkcję nośnika o niespotykanej dotąd pojemności.

Szczegóły technologii okryte są jeszcze mgiełką tajemnicy. Wiadomo, że zamiast na zjawisku odbicia światła, wykorzystywanym w klasycznych napędach CD-ROM, będzie ona bazować na efekcie fluorescencyjnym (emisji światła po uprzednim wzbudzeniu). Dane przechowywane są za pomocą materiału fluorescencyjnego, osadzonego w rowkach i wypukłościach (pits, grooves) nośnika, a odczyt odbywa się po stymulacji materiału wiązką laserową. Po pobudzeniu laserem następuje emisja światła – zarówno spójnego, jak i niespójnego, ale informacje przenoszone są tylko przez światło niekoherentne (niespójne).

Na dysku FMD zmieści się 140 GB danych – ponad 220 razy więcej niż na zwykłym CD-ROM-ie i siedmiokrotnie więcej niż na płycie DVD. Karta PC pomieści 10 GB informacji! ponad 220-krotnie większa pojemność

Podstawową zaletą opracowanego przez C3D rozwiązania jest mały współczynnik pochłaniania światła w porównaniu z wykorzystywanym dotychczas materiałem DVD. Umożliwi to budowę wielowarstwowych nośników i pozwoli przechowywać niespotykane dotąd ilości informacji. Według szacunków C3D ma być możliwe stworzenie krążka o wymiarach standardowego CD-ROM-u, składającego się nawet ze stu (!) warstw o pojemności około 10 GB. Odczyt danych może być prowadzony równolegle z każdej warstwy, co powinno również zwiększyć prędkość transmisji.

Od laboratoryjnych prototypów do masowej produkcji droga daleka, jednak przedstawiciele C3D zapowiadają pierwsze masowe rozwiązania już w przyszłym roku. Dostępne mają być cztery różne rodzaje nośnika. Pierwsze to FMD-ROM – Fluorescent Multilayer Disk – Read Only Memory, czyli wielowarstwowy dysk fluorescencyjny o średnicy 120 mm (wymiary klasycznego krążka), stanowiący odpowiednik zwykłego CD/DVD-ROM-u. FMD-ROM składać się będzie z 10 warstw i oferować będzie pojemność 140 GB. Pozwoli to na zmieszczenie do 20 godzin filmu wideo wysokiej rozdzielczości, zapisanego w formacie HDTV. Czytniki FMD mają być „kompatybilne” z nośnikami CD i DVD-ROM.

FM D Microm WORM (Write Once Read Many) to odpowiednik płyt CD-R – krążek jednokrotnego zapisu o pojemności 8-10 GB, ale średnicy… tylko 30 mm. Tak niewielkie rozmiary pozwolą wykorzystać go nie tylko w sprzęcie stacjonarnym, ale wszelkiego typu urządzeniach przenośnych – laptopach, palmtopach, aparatach cyfrowych, a nawet sprzęcie wideo. Dwa ostatnie produkty to odpowiedniki wspomnianych wcześniej krążków, ale w postaci… kart PC (PCMCIA). 20-warstwowy FMC ClearCard-ROM (Fluorescent Multilayer Card) pozwoli na przechowanie do 10 GB informacji, natomiast 10-warstwowy FMC ClearCard-WORM na jednokrotny zapis do 1 GB danych. W przyszłości planuje się opracowanie pamięci typu RW (zmazywalnych) oraz krążków o pojemności przekraczającej 1 TB (terabajt)!

Według zapewnień przedstawicieli C3D koszty produkcji nośnika mają być nadzwyczaj niskie – w przeliczeniu na cenę jednostki informacji powinny być przynajmniej o rząd wielkości mniejsze niż w przypadku klasycznych płyt CD/DVD oraz krążków magnetooptycznych. Do wytwarzania nośników i napędów będzie można wykorzystać dotychczasowe linie produkcyjne CD-ROM-ów. Sam proces nawet się uprości, krążki FMD pozbawione są bowiem warstwy odbijającej światło (są przezroczyste).

C3D nie jest jedyną firmą podejmującą badania w dziedzinie zapisu fluorescencyjnego. Dotychczasowe rozwiązania były jednak mniej zaawansowane. Problem stanowiła na przykład trwałość i chemiczna stabilność materiału fluorescencyjnego. C3D opracowała własny zestaw substancji tego typu. Zarówno materiały, jak i nowa technologia są chronione ponad czterdziestoma patentami na całym świecie. Firma przedstawiła działający prototyp 6-warstwowego krążka oraz 10-warstwowej karty PC, a obecnie jest w trakcie poszukiwania inwestora mogącego wdrożyć nowe rozwiązania do masowej produkcji.

—-

mamy to na chip-cd 2/2000

Na dołączonej płycie w dziale Aktualności | Tendencje znajdują się materiały informacyjne firmy C3D

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.